Właściwości pierzgi pszczelej - pierzga pszczela bogaty skład produktu o wielu zaskakujących działaniach

Właściwości pierzgi pszczelej - pierzga pszczela bogaty skład produktu o wielu zaskakujących działaniach

Pierzga jest podstawowym pokarmem pszczół. Występuje ona pod postacią twardych kulek o nieregularnym kształcie. Powstają one z połączenia miodu i pyłku kwiatowego, które są ze sobą połączone pszczelą śliną. Dzięki odpowiednim warunkom, jakie panują wewnątrz ula podlega ona procesowi fermentacji mlekowej, w wyniku której jest całkowicie odporna na działanie bakterii oraz pleśni. Pierzga ze względu na szereg cennych właściwości uznawana jest ja za jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych.

 

Jakie właściwości posiada pierzga pszczela?

Pierzga pszczela – czym jest I jakie ma właściwości? Stosowanie I przepisy z pierzgą pszczelą. Pierzga jest bogata w wiele cennych witamin oraz składników odżywczych. Zawiera ona głównie węglowodany, białka, nienasycone oraz nasycone tłuszcze, a także aminokwasy, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. przede wszystkim świetnie wzmacnia organizm oraz układ odpornościowy. Zaleca się jej stosowanie przede wszystkim w okresie jesiennym i zimowym, gdy łatwiej o przeziębienie i różnego rodzaju infekcje. Warto przyjmować ją także podczas rekonwalescencji po operacjach i zabiegach.

 

Pierzga wzmacnia także układ nerwowy i pomaga walczyć z depresją oraz stanami lękowymi. Doskonale wzmacnia organizm w przypadku chronicznego zmęczenia. Poprawia także koncentrację i świetnie sprawdza się w okresach zwiększonego wysiłku psychicznego związanego np. z egzaminami. Pierzga wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Łagodzi dolegliwości związane z chorobą wrzodową, a także przyspiesza metabolizm. Jej regularne przyjmowanie pomaga walczyć z zaparciami.

 

Posiada ona właściwości odtruwające, dlatego świetnie sprawdza się podczas leczenia wirusowego zapalenia wątroby, gdyż wzmacnia ten organ. Można stosować ją również po przebytej kuracji antybiotykowej, gdyż sprzyja namnażaniu pożytecznych bakterii w układzie pokarmowym. 

 

W jakiej postaci przyjmować pierzgę pszczelą?

Pierzga występuje na rynku w postaci niewielkich grudek, które należy zalać wodą wieczorem. Na drugi dzień tak przygotowany napar należy wypić na czczo. Pierzga ma bardzo specyficzny smak, który może niektórym przeszkadzać, dlatego wodę można zastąpić herbatą lub naparem ziołowym. Dzięki temu przyrządzona mikstura będzie zdecydowanie smaczniejsza. Można także stosować ją jako zdrowy dodatek do jogurtów czy koktajli. Należy pamiętać jednak, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki wynoszącej 1 łyżeczkę pierzgi na dobę. Można także przygotowywać napar składający się z nie tylko z pierzgi, ale również 50 g pyłku pszczelego i 200 ml naturalnego miodu. Wszystkie połączone ze sobą składniki należy umieścić w słoiku i pozostawić w nim na okres co najmniej 3 dni. Po tym czasie produkt będzie gotowy do spożycia. 

 

Ekstrakt z pierzgi stosuje się także w suplementach diety. Mają one postać kapsułek, dlatego ich przyjmowanie jest bezproblemowe. Pierzgę w kapsułkach można znaleźć w internetowej aptece Wapteka.pl. Jej skład jest dodatkowo wzbogacony błonnikiem jabłkowym, który pomaga regulować pracę całego układu pokarmowego. 

 

Dodaj komentarz