Szafki ubraniowe – jakie wymagania muszą spełnić?

Szafki ubraniowe – jakie wymagania muszą spełnić?

 

Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom  bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Osoby zatrudnione powinny być wyposażone w niezbędne środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Dodatkowo pracownicy muszą otrzymać odpowiednią szafkę na ubrania,  która powinna spełniać określone normy. 

Czy szafki pracownicze są obowiązkowe w każdym biurze? 

Według prawa z szafek pracowniczych nie muszą korzystać pracownicy biurowi. W art. 4 pkt 2 załącznika nr 3 do rozporządzenia MPiPS jest informacja, że pracownicy zatrudnieni w pomieszczeniach biurowych mogą przechowywać swoją odzież w przeznaczonych do tego miejscach w pomieszczeniach pracy, np. na wieszakach lub w specjalnie do tego przeznaczonych szafach. Jednak w tym przypadku pracodawcy mają dowolność w kwestii urządzenia pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania odzieży.   

Szatnie i szafki pracownicze – przepisy prawne

Szatnie w prawie polskim uznawane są za pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Ich status jest regulowany przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracodawca powinien wydzielić odpowiednie pomieszczenie do przebierania oraz do przechowywania odzieży prywatnej. W razie potrzeby musi on także wskazać pomieszczenie do przechowywania odzieży roboczej i ochronnej. 

Według tych przepisów szatnia odzieży własnej powinna być wyposażona w szafki szatniowe. Szafka pracownicza musi być przeznaczona do indywidualnego użytku każdego pracownika i posiadać 0,3 m2 wolnej przestrzeni dla każdego zatrudnionego. Natomiast szatnia wieszakowa może być urządzona tylko w zakładzie pracy, gdzie pozwala na to jej specyfika i warunki pracy. 

Szafka ubraniowa metalowa – wymagania

Szafka ubraniowa, podobnie jak szatnia, musi spełniać normy i wymagania określone w rozporządzeniu. Wymiary szafek szatniowych zostały wyznaczone w polskiej normie PN-75M-78711 i muszą wynosić:

  • wysokość – 1800 mm;
  • szerokość – 400 mm;
  • głębokość – 480 mm. 

Szafka szatniowa powinna także posiadać drążek, półki i przegrodę dzielącą szafkę na pół. Każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji dwie szafki pojedyncze lub jedną podwójną. 

Szafka BHP to rozwiązanie komfortowe i bezpieczniejsze nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy. Dzięki możliwość zamknięcia szafki na klucz pracownik może w niej schować nawet cenniejsze przedmioty jak smartfon czy biżuteria bez obaw, że w czasie pracy rzeczy te znikną lub zostaną skradzione. Szafki pracownicze są niezbędne w każdym zakładzie pracy, gdzie wymagany jest strój roboczy lub służbowy. Ilość szafek powinna być dostosowana do ilości zatrudnionych pracowników, tak aby każdy miał własną szafkę. 

 

Dodaj komentarz