Kosztorys budowlany — jak zaplanować budowę domu?

Kosztorys budowlany — jak zaplanować budowę domu?

 

Zakup gruntu, koszt pracy, koszty dodatkowe... opracowując kosztorys budowlany dla nowego domu lub innej nieruchomości należy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Poniżej przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym zorientujesz się, czym jest kosztorys budowlany i kosztorys inwestorski.

 

Kosztorys budowy domu — co powinieneś wiedzieć?

Planując budowę domu, powinieneś oszacować koszty budowy. Jest to niezbędne na potrzeby banku, aby wziąć odpowiedniej wielkości kredyt hipoteczny, ale też po to, aby potencjalnego inwestora nic nie zaskoczyło, jeśli chodzi o prace budowlane. W dzisiejszych czasach dostępne są kalkulatory budowlane i katalogi cen kosztorysowych — zwykle na stronach firm zajmujących się takimi usługami. Wycena prac budowlanych wcale nie jest taka prosta, dlatego wykonanie kosztorysu warto zlecić profesjonalistom. Wystarczy, że wejdziesz w link: https://kosztorysujemy.com.pl/oferta/kosztorys-budowy-domu/ i skorzystasz z przedstawionej oferty. 

 

Co warto uwzględnić na początku? Otóż warunkiem budowy domu jest zakup działki budowlanej. Warto jednak wiedzieć, że w cena gruntu pod budowę domu potrafi się bardzo różnić w zależności od regionu. Wykonanie kosztorysu prac budowlanych powinno zatem uwzględnić rejon, w którym zaplanowane jest przeprowadzenie robót budowlanych.

 

Kosztorys inwestorski — jak go oszacować?

  • Planując wykonanie kosztorysu budowlanego, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak:
  • Powierzchnię do zabudowy
  • Wybrane materiały
  • Złożoność architektury domu
  • Liczbę pięter (każde piętro zwiększa cenę o około 10%)

 

Warto być też świadomym, że istnieją różne rodzaje kosztorysów budowlanych: kosztorys ofertowy, kosztorys zamienny, kosztorys podwykonawczy, kosztorys prac budowlanych — z tymi pojęciami warto zapoznać się przez rozpoczęciem prac budowlanych. Dobre zaplanowanie technologii budowy oraz oszacowanie poniesionych kosztów to podstawa sukcesu, jeśli chodzi o precyzyjne wyliczenia w procesie inwestycyjnym.

 

Co uwzględnić w przypadku kosztorysu budowlanego?

Oprócz budżetu przeznaczonego na działkę i dom powinno się też zaplanować kosztorys powykonawczy uwzględniający cenę po zakończeniu prac. Jeśli nie wiesz, jak sporządzić kosztorys budowlany, skontaktuj się z profesjonalistami. Być może wzór kosztorysu budowlanego łatwo znaleźć dziś w internecie, jednak bez odpowiedniej wiedzy zakup projektu budowlanego jest ryzykowny. Kosztorysy budowlane powinny być sporządzone skrupulatnie, w przeciwnym razie może się to zakończyć niedokończoną budową domu. Wstępny kosztorys oczywiście można zrobić samemu, ale jeśli zależy Ci na precyzji, warto kupić przygotowany kosztorys przez specjalistów. Zlecając wykonanie takiej usługi pracowni architektonicznej, zyskasz większą pewność, że w treści dokumentu znalazły się odpowiednie dane. Kosztorys należy zrobić w fazie projektowej, a projekt domu wybrać po kalkulacji cen. Jest to też konieczne w przypadku starania się o kredyt.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz