Międzynarodowa Olimpiada zakończona - Polak zwycięzcą

Mateusz Piotrowicz zwycięzcą Zawodów Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej

Polak Mateusz Piotrowicz został zwycięzcą Zawodów Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej, która w ostatnich dniach odbywała się w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach.

 

Zawody Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej odbywają się w Polsce po raz pierwszy. Stanowią one przygotowanie do Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, która odbędzie się w sierpniu 2021 w Stambule w Turcji. Od poniedziałku (28.06) 29 uczestników z Polski, Estonii Łotwy i Rosji rywalizowało w murach I Liceum oraz w plenerze, poznając jednocześnie uroki Suwalszczyzny. 

 

- Do przeprowadzenia Olimpiady wybrano nasz region dzięki geografowi z naszego liceum, Pana Krzysztofa Reszczyńskiego, który opracował bardzo dobre ścieżki edukacyjne, wykorzystując walory krajobrazu przyrodniczego Suwalszczyzny. Pytania i zajęcia praktyczne podczas Olimpiady odbywały się właśnie na podstawie tych ścieżek - przekazała Dorota Jabłońska, dyrektor I LO. 

 

Dziś w sali Suwalskiego Ośrodka Kultury odbyło się oficjalnie zakończenie Olimpiady oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Piotrowicz z Polski. Podium uzupełniły Rosjanki: drugie miejsce zajęła Elena Agapova, a trzecie Nikita Panfilov.

 

- Poziom był naprawdę wysoki. Przyjechali do nas najlepsi uczniowie z poszczególnych krajów, wyłonienie w krajowych olimpiadach geograficznych. Było to kilka naprawdę ciężkich dni dla uczniów. Oprócz testu pisemnego czekały na nich dwa dni w terenie, podczas których obserwowali różne zjawiska fizyczno-geograficzne i społeczne. Był to też czas na integrację, wymianę międzykulturową, ale też promocja Polski i Suwalszczyzny. Z czym musieli mierzyć się uczniowie? Jednym z takich przykładowych pytań było opisanie i zilustrowanie procesu powstawania jezior rynnowych za pomocą grafik wraz opisami lub na bazie szczegółowej mapy Europy uczniowie rozpoznawali i opisywali przyczyny dlaczego niektóre rejony w Europie są nazywane peryferyjnymi, a inne rejonami centralnymi i jakie zjawiska powodują np. odpływ demograficzny w jednych regionach, a napływ w innych - mówił Tomasz Sawicki, koordynator Olimpiady z ramienia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. 

 

Dodaj komentarz