Będą zmiany w Suwalskiej Karcie Mieszkańca. Prezydent Suwałk podjął decyzję o wprowadzeniu nowego, elektronicznego dokumentu.
Program Suwalskiej Karty Mieszkańca został wprowadzony 1 września 2018 roku i korzysta z niego 31 644 suwalczan. Przy takiej liczbie użytkowników programu jego funkcjonowanie musi zostać usprawnione i zautomatyzowane. Dlatego też prezydent Suwałk podjął decyzję, że zostanie wprowadzony nowy elektroniczny dokument, który pojawi się już w niebawem. - Aktualnie mamy ogłoszony przetarg na dostarczenie SKM-ki w wersji elektronicznej. Zamówienie obejmuje system informatyczny do realizacji Suwalskiej Karty Mieszkańca, w tym wykonanie strony internetowej, przygotowanie aplikacji mobilnej o nazwie „Suwalska Karta Mieszkańca” oraz dostawę sprzętu, opracowanie i wydruk dokumentów promocyjnych. Na oferty firm czekamy do 6 kwietnia 2021r. Po wygraniu przetargu i podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 120 dni na uruchomienie systemu. Zatem SKM w nowej wersji powinna zafunkcjonować latem – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Z nowego elektronicznego dokumentu znikną kolory, które określały rodzaj karty, a są cztery: karta zwykła, rodziny wielodzietnej, seniora i osoby niepełnosprawnej. Jednak ten podział zostanie zachowany. Po prostu nie będzie widoczny na karcie. Warstwa elektroniczna pozwoli na rozbudowanie funkcji karty. Będziemy mogli ją wykorzystać np. w komunikacji miejskiej. Będziemy mogli również automatycznie przedłużać ich ważność bez konieczności wydawania nowego dokumentu. To spowoduje ograniczenie kosztów funkcjonowania systemu.
Suwalska Karta Mieszkańca pozwala m.in. na korzystanie ze zniżek w placówkach kultury lub obiektach sportowych. To kompleksowy program zmierzający do polepszenia warunków życiowych mieszkańców Miasta. Jedną z największych korzyści płynących z posiadania SKM-ki jest darmowa komunikacja miejska dla osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży oraz darmowe przedszkola.
Aktualna liczba zarejestrowanych kart: 31 644.
Liczba zarejestrowanych kart z podziałem:
- zwykłych (białych) – 20 631,
- osób niepełnosprawnych (niebieskich) – 1 043,
- rodzin wielodzietnych (zielonych) – 5 440,
- seniora (żółtych) – 4 530