SOK zaprasza na święto Czarnej Hańczy

zarybią miejski odcinek Czarnej Hańczy młodym pstrągiem

W piątek 23. kwietnia pracownicy SOK we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim w Suwałkach zarybią miejski odcinek Czarnej Hańczy młodym pstrągiem.

 

Światowy Dzień Ziemi to coroczna akcja promująca postawy proekologiczne i ideę zrównoważonego rozwoju. Wielkie święto i edukacja poprzez zabawę, m.in. na temat, jak kruchy i cenny jest ekosystem Ziemi. Zgodnie z zasadą ”myśl globalnie, działaj lokalnie”, Suwalski Ośrodek Kultury proponuje, żeby zacząć od bliskiego nam ekosystemu, tworzącej nasz miejski krajobraz Czarnej Hańczy. Mimo pandemii każdy z nas ma szansę okazać swoje wsparcie suwalskiej rzece.

 

Przypadający na 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to cykliczna akcja promująca postawy proekologiczne. W Polsce obchodzony jest od 1990 roku. Jej organizatorzy chcą uświadomić mieszkańcom świata, jak delikatny i jednocześnie niezbędny dla istnienia człowieka jest ekosystem naszej planety. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest “Działanie na rzecz klimatu”. To hasło ma przypominać, że każdy z nas może dbać o środowisko. 

 

Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie obchodzony raczej cyfrowo, Suwalski Ośrodek Kultury Kultury wyszedł z założenia, że najlepszym sposobem na uświadomienie zagrożeń i budowanie postaw proekologicznych są działania praktyczne na tzw. własnym podwórku. Taka też będzie pierwsza edycja cyklicznego projektu SOK pod nazwą „Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy”. Dlaczego właśnie Czarna Hańcza? Przepływająca przez Suwałki rzeka jest najdłuższą rzeką Suwalszczyzny (142 km). Ale to nie jej długość, a uroda i unikatowe, malownicze położenie pośród dziewiczych krajobrazów Suwalszczyzny rokrocznie przyciągają turystów. Dzięki zagospodarowaniu nadrzecznych terenów zielonych i remontowi Galerii Sztuki Stara Łaźnia SOK, miejski odcinek rzeki zyskał na estetyce. Bulwary stały się atrakcyjnym miejscem integracji, relaksu oraz aktywnego spędzania wolnego czasu przez suwalczan. To właśnie ta rzeka kształtuje przestrzeń Suwałk i turystyczny potencjał regionu. Kto wie, być może to dzięki niej kameduli założyli tu najpierw osadę, potem wieś, a wreszcie miasto.

 

"Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy" zaplanowano dwuetapowo - w kwietniu ma się skupić na odrodzeniu populacji ryb w rzece, w czerwcu na czarnohańczańskich bulwarach planowany jest koncert. Projekt wzbogacą akcje ekologiczno-artystyczne oraz familijny konkurs fotograficzny. Podczas realizacji pierwszej części, w piątek, 23 kwietnia we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim w Suwałkach miejski odcinek Czarnej Hańczy zostanie zarybiony młodym pstrągiem. To działanie ma na celu ożywić rzekę, zwrócić uwagę zarówno na jej piękno, jak i wagę środowiska naturalnego dla naszego zdrowia i życia. Z powodu aktualnej sytuacji epidemiologicznej i związanych z nią obostrzeń, akcja odbędzie się w ścisłym rygorze sanitarnym. Relację z zarybiania połączoną z artystycznym happeningiem ekologicznym będzie można obejrzeć w sieci.

 

Z uwagi na panujące obostrzenia, niepozwalające na organizację wydarzenia z udziałem publiczności, Suwalski Ośrodek Kultury zachęca suwalczan do uczestnictwa w akcji w inny sposób. Dla wszystkich zakochanych w Czarnej Hańczy przygotowano kreatywne warsztaty plastyczne on-line. Na kanale Youtube i fejsbukowym profilu SOK publikowane są filmy, w których instruktorzy ośrodka pokazują jak domowym sposobem zrobić prostą i niebanalną rybkę. Można wybrać jedną nich, można wykonać wszystkie cztery i sfotografować się z nimi nad rzeką. Zdjęcie należy opublikować na swoim profilu na Facebooku jako post publiczny, oznaczając je hashtagiem #człowiekirzeka i/lub #świętoczarnejhańczy. Warto zameldować się w lokalizacji Galeria Sztuki Stara Łaźnia.

Dodaj komentarz