W oczekiwaniu na Tarczę 7.0 - można składać wnioski o odroczenie płatności składek

W oczekiwaniu na Tarczę 7.0 - można składać wnioski o odroczenie płatności składek

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 7.0, mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek za styczeń 2021 r. np. o miesiąc, czy dwa.

 

Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem rządu wprowadzającym tzw. tarczę antykryzysową 7.0. Przewiduje ono m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za  grudzień ubiegłego roku i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. Po wejściu w życie przepisów przewidujących zwolnienie z opłacania składek grudzień 2020 r lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., płatnicy działający pod określonymi kodami PKD uwzględnionymi w Tarczy antykryzysowej 7.0, będą mogli wystąpić z wnioskiem w tym zakresie.

 

- W sytuacji, gdy przedsiębiorca złożył lub złoży wniosek o odroczenie przed terminem płatności składek, a miał  zawartą  umowę, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Ulga ta będzie udzielana bez opłaty prolongacyjnej. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Jeżeli przedsiębiorca wcześniej złoży wniosek i nie dojdzie jeszcze do zawarcia umowy o odroczenie składek za styczeń 2021 r., wówczas w pierwszej kolejności będzie rozpatrywany wniosek o zwolnienie ze składek. Jeżeli umowa o odroczenie została zawarta to pierwszeństwo w tej sytuacji ma wniosek o zwolnienie z opłacanie składek. Wówczas płatnicy otrzymają informacje o anulowaniu umowy o odroczenie.

 

Płatnik może również zdecydować się na opłacenie składki za grudzień lub styczeń w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za te miesiące. Wówczas opłacone składki zostaną mu zwrócone. Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za grudzień lub za styczeń i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO). Będzie mógł także wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty.

1 Komentarzy

Pietrek

20/01/2021

Padnę z radości i wdzięcznośći! Dwie składki ZUS. To ok. 10 ew. 15 procent za pracownika. Podatki muszę zapłacić, lekko x 2 ten cały bajzej, bo Rydzyk dostał prawie milion na wypociny Wojtyły ( wydawnictwo tfu... katolickie) z "tarczy". Powiedziałbym "bananowa republika", ale tu są same buraki!!! A propos praworządności, polecam film "Generał Nil". Tam są dokładnie tak samo "niezawisłe sądy". 

Dodaj komentarz