Ostatni w tym roku nabór do Terytorialsów

Zostań żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej

Zimowa przerwa w nauce ponownie staje się szansą na rozpoczęcie służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. 

 

Najbliższe szkolenie podstawowe skierowane do kandydatów bez złożonej przysięgi wojskowej zostanie zrealizowane w dwóch turach: 18-19 grudnia br. (m.in. przyjęcie na ewidencję, umundurowanie) oraz 4-17 stycznia 2021 r. (zasadnicza część szkolenia). Oferta adresowana jest przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów oraz pracowników oświaty, ale mogą z niej skorzystać wszystkie osoby, które w wieku 18 - 55 lat, nie były karane oraz przejdą badania lekarskie i psychologiczne. Dla żołnierzy rezerwy pierwsza cześć szkolenia realizowana jest w terminie 18-19 grudnia, a druga w terminie 12-17 stycznia 2021 roku. Projekt zyskał rekomendację Podlaskiego Kuratora Oświaty.


 
Praktyczne informacje, w tym wsparcie w procesie naboru, udzielają przedstawiciele Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego (tel. 798 607 494). Wnioski o powołanie do służby można także składać za pomocą platformy internetowej ePUAP oraz w Wojskowych Komendach Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach).


 
Istotą terytorialnej służby wojskowej jest poszukiwanie równowagi między służbą a życiem osobistym i zawodowym. Stąd właśnie inicjatywa wyjścia naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do zimowej przerwy w nauce. Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w nasze szeregi mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach.


 
Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Dodaj komentarz