Długo czekasz na wizytę do lekarza? Boisz się, że skończy ci się lek? Sprawdź jak ekspresowo i bez kolejek otrzymać kod na e-receptę i biegnij do apteki. Dowiedz się czym jest e-recepta i dlaczego lekarze i pacjenci tak bardzo cenią sobie to rozwiązanie w korzystaniu z podstawowej opieki medycznej.
E-recepta to elektroniczna wersja papierowej recepty, którą lekarz wypisuje podczas wizyty. Zamiast papierowej recepty pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, który podaje w aptece wraz ze swoim numerem pesel. Największą zaletą e-recepty jest możliwość jej otrzymania bez konieczności stacjonarnej wizyty w gabinecie. Można ją uzyskać w trakcie teleporady lekarskiej lub podczas e-wizyty za pośrednictwem platformy oferującej takie usługi.
Zalety korzystania z e-recept
E-recepta umożliwi Tobie zdobycie niezbędnego leku za pomocą internetu. Jakie są wady i zalety e-medycyny oraz czy warto wybrać tę formę leczenia?
Dzięki recepcie online nie ponosimy ryzyka, że recepta zgubi się lub będziemy mieć problem z jej odczytaniem. Dawki leków i zalecenia są dostępne do wglądu w IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Lekarz wystawiający e-receptę ma dostęp do historii leków, dzięki temu istnieje możliwość przedłużenia wystawionych wcześniej recept. To ogromna korzyść dla pacjentów, ponieważ:
- nie musimy wychodzić z domu
- płatność możemy zrealizować online
- oszczędzamy czas
- mamy gwarancję czytelności i oryginalności recepty
Zamówienia online
Szybciej, łatwiej, taniej – zamówienia online zrewolucjonizowały tradycyjny handel i rynek usług, także medycznych. Chcesz dostać receptę bez wychodzenia z domu, dyskretnie i bezpiecznie? Sprawdź serwis e-lekarz24h.pl, skorzystaj z konsultacji lekarskiej, i odbierz e-receptę!
Strony internetowe realizujące usługę wystawienia recepty online współpracują z lekarzami w całym kraju. Zazwyczaj taką receptę lekarz wystawia po konsultacji telefonicznej lub przez wideo czat, niekiedy wystarczy wypełnienie formularza online. Po konsultacji otrzymamy kod recepty. Cały proces trwa zaledwie 10-15 minut.
Ile to kosztuje i czy się opłaca?
Chcesz poprawić wygodę korzystania z opieki zdrowotnej oraz obniżyć koszty związane z leczeniem, zwłaszcza jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą? E-medycyna to rozwiązanie dla Ciebie.
Najnowsze dane pokazują, że aby dostać się do lekarza specjalisty w Polsce, trzeba czekać średnio 3,5 miesiąca. Co z prywatną opieką medyczną? Do lekarzy przyjmujących w prywatnych gabinetach dostaniemy się szybciej, niemniej musimy liczyć się z wysokim kosztem takiej wizyty (120zł-200 zł, w zależności od specjalizacji i lokalizacji). Koszt wystawienia e-recepty na jednej z wielu platform to ok. 39zł-70zł.
Ryzyko korzystania ze stron z e-receptami
Zagrożenie płynące z utraty prywatności danych, brak kontroli nad procesem opieki medycznej, brak badań naukowych dotyczących wpływu e-zdrowia na nasze zdrowie. To potencjalne ryzyka związane z szybkim pozyskiwaniem e-recept.
W ostatnich latach wzrosła liczba stron oferujących wystawienie e-recepty, handel kwitnie handel. Rekord pobił lekarz, który wystawił w 2020 roku 804 recepty na tabletkę Ella One, najwięcej w Polsce. Można mieć wątpliwości, jeśli receptę wystawia rezydent nieposiadający specjalizacji, a chodzi często o leki na serce czy psychotropowe. Innymi słowy, takie portale to dobre rozwiązanie "awaryjne", gdy nie udało nam się na czas dostać do zaufanego lekarza, skończył nam się nagle lek, który stale bierzemy. Pamiętajmy, że leki wchodzą ze sobą w interakcje, reakcja naszego organizmu na nowy specyfik może być trudna do przewidzenia i finalnie bez stacjononarnej wizyty i tak się nie obędzie.