Jak napisać życiorys zawodowy?

Jak napisać życiorys zawodowy?

 

Życiorys i list motywacyjny to szansa na wywarcie korzystnego pierwszego wrażenia przed potencjalnym pracodawcą. Forma, treść i kształt takich dokumentów zmieniły się jednak na przestrzeni lat. Kiedyś standardem było zamieszczanie informacji typowo biograficznych. Obecnie należy skupiać się na opisie doświadczenia zawodowego. Podpowiadamy, jak to zrobić: jak napisać życiorys zawodowy i czym różni się on od tradycyjnego? 

 

1. Życiorys zawodowy a tradycyjny - czym się różnią?

2. Przykładowy życiorys zawodowy

3. O czym jeszcze pamiętać podczas pisania życiorysu?

 

Kiedy warto przygotować nowy życiorys zawodowy? Na pewno trzeba dokonać aktualizacji przed każdą nadchodzącą rekrutacją. jednak warto co jakiś czas wprowadzać bieżące zmiany.

 

Życiorys zawodowy a tradycyjny - czym się różnią?

Obecnie w zasadzie nie przygotowuje się już życiorysów tradycyjnych, określanych także mianem klasycznych. Łączą one skrótowy opis życia z podaniem o pracę. W efekcie powstaje forma typowo tekstowa, mało czytelna. Standardem staje się zatem bardziej przejrzysty i skuteczny życiorys zawodowy - powszechnie utożsamiany z curriculum vitae. Życiorys tradycyjny tworzą czasami osoby nie mające zbyt dużej historii zatrudnienia i w związku z tym nie mogące się nią wykazać.

 

Nowoczesny życiorys zawodowy powinien być czytelny i konkretny. Skup się na chronologicznym przedstawieniu swojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi praktycznych.

 

Przykładowy życiorys zawodowy

Od czego zacząć życiorys zawodowy? Istnieje sprawdzony i jednocześnie stosunkowo rzadko stosowany sposób, by zapaść w pamięć ewentualnemu przyszłemu pracodawcy. Na początku dokumentu umieść podsumowanie - zbiór Twoich najważniejszych kwalifikacji, doświadczeń, osiągnięć i celów zawodowych. Dopasuj ten element do stanowiska, na które aplikujesz, skupiając się na konkrecie. Tuż obok zamieść dane kontaktowe: adres mailowy i numer telefonu.

 

Ważnym elementem w życiorysie zawodowym jest opis dotychczas zdobytego doświadczenia kandydata, dlatego ta sekcja koniecznie powinna znaleźć się na pierwszej stronie, najlepiej na samej górze. Nie musisz przywoływać wszystkich stanowisk - bardziej istotne jest dopasowanie historii zatrudnienia do konkretnej aplikacji. Wykorzystaj zatem te doświadczenia, które mogą okazać się przydatne właśnie teraz.

 

Podczas pisania życiorysu zawodowego nie zapomnij o rubrykach dotyczących wykształcenia i umiejętności twardych oraz miękkich - może to być znajomość języków lub ukończenie kursów.

 

O czym jeszcze pamiętać podczas pisania życiorysu?

Wystarczy spojrzeć w dowolny wzór życiorysu, aby przekonać się, jak istotny jest wygląd dokumentów aplikacyjnych. Powinny one być czytelne i estetyczne. W przypadku zawodów kreatywnych możesz pozwolić sobie na większą swobodę, jednak zrezygnuj ze zbędnych ozdobników, które mogłyby przeszkadzać w odbiorze najistotniejszych informacji.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz