153. rocznica urodzin Marszałka Piłsudskiego

Upamiętnili rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

W sobotę 5. grudnia przypada 153 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach złożyli dziś (04.11) kwiaty pod pomnikiem Marszałka.

 

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. W 1877 roku rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum, a w 1885 roku został studentem medycyny na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy nieobca mu była działalność konspiracyjna. Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni. Odtąd zawsze już walczył o Polskę. Mówi się, że miał dar patrzenia w przyszłość, a przy tym ogromną wiedzę i zdolność analizy otaczającego go świata.

 

Marszałek Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Jego śmierć zaskoczyła wszystkich, a pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową. Ciało jego zostało pochowane w Katedrze na Wawelu, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie". Suwalczanie szczególnie wspominają postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wsparł w 1919 nasze niepodległościowe starania poprzez swoją obecność w Suwałkach i wypowiedziane tutaj słowa „Dzisiaj  Ziemia Wasza jest Wolną”.

 

Foto: UM Suwałki

1 Komentarzy

Bitwę wygrałl gen. Rozwadowski, Piłsudski złożył przed bitwą dymisję u Witowa (czyli zdezerterował), do bitwy włączył się dopiero gdy było jasne, że można ją wygrać. Nie pomagał dla żadnych z powstań regionalnych. Władze państwowe, wojsko zostawił w takim stanie, że przegrana 1939 roku powinna być w dużym stopniu jemu przypisywana. W 1939 r. większość naszych wodzów, wzorem swojego miszcza, również zdezerterowała. Naród zostawili samemu sobie i wrogom.

Piłsudski to taki Tusk tamtych czasów.

Dodaj komentarz