Grudzień
10
czwartek
godzina:
18:00

Malarstwo Władysława Niewęgłowskiego online

Bezpłatne
data zakończenia:
online

 

GSW Chłodna 20 zaprasza na wystawę malarstwa pochodzącego z Suwałk artysty plastyka Władysława Niewęgłowskiego. Jego prace są pastiszem wszechogarniającego show biznesu. Portretowaną rzeczywistość charakteryzuje intrygująca dychotomia, subtelność i brutalność, delikatna, pastelowa aura i drastyczna, czasem ironiczna pointa.

 

Czwartek, 10.12.2020, godz. 18.00
Facebook i YouTube SOK

 

wystawa czynna od 10.12.2020 r. do 31.01.2021 r. (z wyłączeniem do 27.12.2020)
GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

 

 

Władysław Niewęgłowski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Waltosia, prace dyplomowe zostały zakupione przez Contemporary Art Gallery w Wenecji. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Dzieła artysty znalazły godne miejsce w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie. 

 

- Ilekroć stoję przed zagruntowanym płótnem, jestem zachwycony, że dyskusja nad końcem malarstwa, którego istnienie zostało zakwestionowane w 1918 roku wraz z „Białym kwadratem na białym tle” Kazimierza Malewicza, była tylko kolejnym kasandrycznym passusem w ogólnoestetycznej refleksji. Prowokacja Malewicza okazała się punktem zwrotnym w historii malarstwa. Ta zbawienna prowokacja wyzwoliła całe przestrzenie nieobecne dotąd w świadomej praktyce artystycznej, umożliwiła poszukiwania i eksperymenty w obszarze dynamiki i światła – element ruchu wzbogacił sztukę o czwarty wymiar – czas. Współcześnie żyjemy w zupełnie nowej optycznej relacji do rzeczywistości niż w wieku XX czy – wręcz strach pomyśleć – wcześniej. Jednocześnie powstaje intrygujące pytanie, czy interpretowanie współczesnych dzieł sztuki według tradycyjnych kategorii, jak wirtuozeria czy unikalność, może się jeszcze zdarzać i może być adekwatne. Władysław Niewęgłowski

Kalendarium