85 zgonów z powodu COVID-19 w Suwałkach

Sytuacja epidemiologiczna w Suwałkach, koronawirus

85 osób w Suwałkach i 32 w powiecie suwalskim zmarło z powodu koronawirusa i powikłań z nim związanych od początku pandemii. Obecnie w suwalskim szpitalu wzrasta liczba pacjentów korzystających z respiratorów.

 

W poniedziałek (15.02) podczas sesji Rady Miasta po raz kolejny przedstawiona została sytuacja epidemiologiczna w mieście i powiecie suwalskim. Od marca ubiegłego roku do 15 lutego 2021 na terenie powiatu suwalskiego liczba zachorowań na COVID-19 wynosi ogółem 3869, z czego w Suwałkach 2921, a na terenie powiatu 948. Aktualnie chorych jest 331 osób - 283 w Suwałkach i 48 w powiecie. 3421 osób wyzdrowiało. 300 osób na terenie całego powiatu przebywa w izolacji domowej. Zgłoszeń o zgonach z powodu koronawirusa i chorób współistniejących sanepid otrzymał 117 - z Suwałk 85 i z powiatu 32.

 

Elżbieta Bednarko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach przekazała, że sytuacja jest obecnie stabilna. - W porównaniu z miesiącami październik-listopad jest to zdecydowana różnica jeśli chodzi o otrzymywane wyniki dodatnie. Jest ich znacznie mniej. Przykładowo dzisiejszy raport pokazuje (wypowiedź z 15.02) jedynie siedem zachorowań. Gdyby taka sytuacja się utrzymała jako inspekcja sanitarna mielibyśmy powody do radości. 

 

Dane ze Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach przekazał dyrektor placówki Adam Szałanda. - Hospitalizowaliśmy 745 pacjentów. Wykonaliśmy ponad 4600 wymazów w naszym punkcie mobilnym, ponad 4800 testów w laboratorium w kierunku potwierdzenia wirusa COVID-19. Obecnie hospitalizowanych jest 40 pacjentów z potwierdzonym wynikiem zakażenia w tym 6 pacjentów wymagających intensywnej opieki i leczonych respiratorami. Tu jest niepokojąca sytuacja, gdyż liczba pacjentów wzrasta. Po pewnym spadku znów widoczny jest wzrost i musieliśmy część pacjentów przekazać do innych ośrodków. Obecnie, zgodnie z decyzją wojewody, szpital dysponuje 60 łóżkami przeznaczonymi dla pacjentów z tą jednostką chorobową i cztery miejsca dla osób wymagających intensywnej opieki medycznej. Przez cały czas pandemii odnotowaliśmy w naszym szpitalu 130 zgonów. Liczba jest trochę inna od tej przedstawianej przez sanepid, gdyż są wśród nich osoby z sąsiednich powiatów. Jako szpital węzłowy uczestniczymy w procesie szczepień. Na ten moment wykonaliśmy ich 1377 pierwszą dawką oraz 838 drugą dawką. Pozostało nam do zaszczepienia pierwszą dawką 186 osób z grupy zero. Przyczyny tego stanu są różne - część osób nie zgłasza się, część nie potwierdziła chęci, a niektórzy mają wyznaczone terminy na najbliższy okres. Jeżeli chodzi o pracowników szpitala, zaszczepiliśmy 152 pierwszą dawką i 350 pracowników drugą. Przystąpiliśmy również do szczepień populacyjnych. Zaszczepiliśmy pierwszą dawką 90 pacjentów i w tym tygodniu przystąpimy do szczepień tej grupy drugą dawką. Otrzymaliśmy dawkę 100 szczepionek przeznaczoną dla nauczycieli, która 16. lutego w całości zostanie podana tej grupie.    

1 Komentarzy

mietek

16/02/2021

Tak na marginesie i nic nieznacząco... Ile zachorowań mamy na grypę? Aaa wiem, grypa jest niemodna ostatnimi czasy. Albo gripex działa na nią "lecząco".

Dodaj komentarz