Modernizacja linii Suwałki - Sokółka i więcej pociągów na Litwę

modernizacja linii kolejowej łączącej Sokółkę i Białystok z Suwałkami

 

Plany prac inwestycyjnych w postaci głębokiej modernizacji linii kolejowej łączącej Sokółkę i Białystok z Suwałkami to jeden z tematów rozmów wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka z wiceminister transportu i komunikacji Republiki Litewskiej Loretą Maskaliovienė.

 

Polsko-litewskie rozmowy o inwestycjach transportowych miały miejsce w czwartek (12.09) w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie spotkali się m.in. Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury i  Loreta Maskaliovienė, wiceminister transportu i komunikacji Republiki Litewskiej. Podczas spotkania w Warszawie przedstawiciele resortów odpowiedzialnych za transport wymienili informacje na temat stanu realizacji kolejowej trasy Rail Baltica - transeuropejskiego korytarza, który połączy Polskę i zachodnioeuropejską sieć kolejową z Litwą, Łotwą, Estonią oraz w dalszej perspektywie z Finlandią. Trasa będzie docelowo spełniała europejskie wymogi dla sieci TEN-T. Wiceminister transportu i komunikacji Republiki Litewskiej Loreta Maskaliovienė przedstawiła planowany zakres prac pierwszego etapu inwestycji na Litwie i potwierdziła deklarację ukończenia do 2030 r. odcinka od Kowna do granicy z Polską.

– Modernizacja linii kolejowej Rail Baltica to jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych realizowanych w kraju. Na odcinku Warszawa – Białystok została praktycznie ukończona. Do realizacji pozostała instalacja systemu zarządzania ruchem kolejowym ERTMS. Odcinek od Białegostoku do Ełku jest już w realizacji, natomiast na przestrzeni najbliższych lat odcinek Ełk – Trakiszki zostanie poddany rozległej modernizacji – powiedział wiceminister infrastruktury.

Podczas spotkania Piotr Malepszak poinformował także o zakładanym wzbogaceniu oferty przewozowej pomiędzy Polską a Litwą, które obejmują między innymi dodanie do rozkładu jazdy na rok 2025/26 drugiej pary pociągów pasażerskich (w ciągu doby) w relacji Warszawa – Wilno. Przedstawił również plany prac inwestycyjnych w postaci głębokiej modernizacji linii kolejowej łączącej Sokółkę i Białystok z Suwałkami oraz wdrożenia taboru pozwalającego na znaczące skrócenie czasu przejazdu pomiędzy Warszawą a Wilnem.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

8 Komentarzy

...muszę sprostować Twój wpis, koncepcja RB powstała w 2008 roku, to projekt unijny,(Polska jest w UE od 2004) a spółka RB, która de facto ma zająć się budową tej inwestycji powstała w 2014 roku a więc 10 lat temu. Postępy w budowie tej linii są bardzo zaawansowane (szczególnie w Litwie, Łotwie i Estonii) w Polsce też coś się rusza ale dosyć wolno, (chociaż dworzec w Białymstoku robi już wrażenie).

Dworzec byl tylko dobudowali zadaszenie

Jezeli ten dworzec robi na tobie wrazenie...

Nic.sie nie dzieje w Polsce na rail baltica?to moze pojedz dalej niz szynobusem do Bialego

Gość

13/09/2024

ok, koncepcje i projekty unijne mogło tak być, ale kwestia połączeń Via i Rail Baltica była podnoszona już w latach 90-tych ubiegłego wieku min. w mojej pracy magisterskiej :)

Ciekawski lewak 2

14/09/2024

Projekt był, elektryfikacji, ale jednak RB, robi wrażenie na Łotwie,  tak jak tunel Helsinki Tallin to jest projekt, a to też RB, a kolegom powiem że Tvg jechałem, pozdro 

Dodaj komentarz