Inscenizacja z dziejów Jaćwieży przedstawiająca ceremonię zaplecin, pokazy walk wojów i archeologii eksperymentalnej można było zobaczyć w sobotę (07.09) podczas jaćwieskiego Festynu Archeologicznego.
Jubileuszowy, XX Jaćwieski Festyn Archeologiczny odbywa się w sobotę (07.09) i niedzielę (08.09) w sąsiedztwie rezerwatu „Cmentarzysko Jaćwingów” na ulicy Szwajcaria w Suwałkach. To największa impreza archeologiczno-historyczna w północno-wschodniej Polsce organizowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach przy współpracy gości z litewskiego Klubu Archeologii Doświadczalnej „Pajauta”, Bractwa Jaćwingów Pera Sudinoi, Projektu VPP oraz licznej grupy indywidualnych wykonawców.
Podczas festynu prezentowana jest bardzo różnorodna i atrakcyjna problematyka archeologii eksperymentalnej. Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym, metod walki etc. Wszystkie prezentacje przygotowali wybitni specjaliści, często znani naukowcy. W większości pokazów zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem fachowej obsługi. Pierwszego dnia wydarzenia można było zobaczyć m.in. inscenizację z dziejów Jaćwieży przedstawiająca ceremonię zaplecin, pokazy walk wojów i pokazy warsztatowe z zakresu archeologii eksperymentalnej. przybyli zwiedzający mogli zobaczyć także kuchnię i pożywienie w pradziejach i wczesnym średniowieczu, starożytną medycynę, bębniarstwo, hafciarstwo i skórnictwo, czy wziąć udział w warsztatach garncarskich.
W niedzielę 8. września czekają kolejne atrakcje, w tym tradycyjny dla festynu Turniej Wojów o Skarb Skomanda oraz turniej łuczniczy dla wojów i publiczności z cennymi nagrodami. początek o godzinie 11.00. Miejsce: Uroczysko Białorogi w Szwajcarii koło Suwałk, w sąsiedztwie rezerwatu „Cmentarzysko Jaćwingów”.