Możliwość udzielenia opieki medycznej dla uchodźców wojennych z Ukrainy przez podlaskie placówki medyczne to główny temat spotkania online, zwołanego w trybie pilnym przez marszałka Artura Kosickiego.
Spotkanie odbyło się w piątek, 25 lutego, a wziął w nim udział również członek zarządu Marek Malinowski.
– Sytuacja jest trudna i wszystko wskazuje na to, że przez najbliższy czas nie ulegnie zmianie na lepsze. Chcemy zapewnić Ukraińcom uciekającym przed wojną jak najlepszą opiekę medyczną, psychologiczną, jak najlepsze warunki. Uchodźcy będą szukać schronienia prawdopodobnie nie tylko w województwach bezpośrednio graniczących z Ukrainą, ale też u nas – mówił marszałek.
Jak podkreślali dyrektorzy nadzorowanych przez samorząd placówek, są one przygotowane do przyjęcia na swoje oddziały potrzebujących hospitalizacji czy pomocy medycznej. Mają zabezpieczone łóżka, zapas leków i personel.
W spotkaniu wzięli udział Cezary Nowosielski - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku, Jarosław Pokoleńczuk - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Adam Szałanda - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, Magdalena Borkowska - dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, Irena Mickiewicz - dyrektor Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach, Renata Szymańska - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, Irena Łukaszuk - dyrektor Ośrodka Rehabilitacji w Suwałkach, Bogdan Kalicki - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Białymstoku, Krystyna Szczypiń - dyrektor WSPR w Suwałkach i Sławomir Szajda - dyrektor WSPR w Łomży, a także przedstawiciele szpitali psychiatrycznych w Choroszczy i Suwałkach.
W związku z sytuacją na Ukrainie i możliwymi atakami w cyberprzestrzeni, w urzędzie marszałkowskim również odbyło się spotkanie w sprawie zapewnienia m.in. bezpieczeństwa systemom informatycznym naszej instytucji.