Rowery dla najlepszych młodych filmowców

Rozstrzygnięcie 11. edycji konkursu filmowego "prosto ze szkoły"

 

Rozstrzygnięcie 11. edycji konkursu filmowego "prosto ze szkoły" odbyło się w czwartek (06.06) w suwalskim kinie. Zwycięzcy w kategoriach szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymali rowery. 

 

Już po raz 11 Komenda Miejska Policji w Suwałkach przy współpracy z Miastem Suwałki i Powiatem Suwalskim zorganizowała konkurs filmowy pod hasłem "prosto ze szkoły" dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem konkursu było promowanie pozytywnych wzorców społecznych, zdrowego stylu życia wolnego od środków uzależniających, a także zwrócenie uwagi na występujące zagrożenia oraz zapobieganie przestępczości i aspołecznym zachowaniom. Zadaniem konkursowym było nagranie dwuminutowego spotu filmowego, który będzie przedstawiał pozytywne wzorce społeczne, promował zdrowy styl życia bez środków uzależniających i psychoaktywnych (np. alkohol, nikotyna, narkotyki i itp.), przedstawiał atrakcyjne sposoby spędzania czasu wolnego, czy zwracał uwagę na występujące zagrożenia i pokaże sposoby ich unikania.

 

Jak tłumaczyła Wioletta Kwaśniewska, zastępca naczelnika wydziału prewencji suwalskiej policji, konkurs obejmował po cztery zagadnienia do wyboru dla danej kategorii wiekowej. Dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII): Wakacje/ferie - bezpieczne spędzanie wolnego czasu: zdrowo i sportowo; Idź i jedź bezpiecznie!; Bezpieczeństwo online oraz Uzależnienia? To zagrożenia! Dla uczniów szkół ponadpodstawowych: Idź i jedź bezpiecznie!; Bezpieczeństwo seniorów.; Uzależnienia? To zagrożenia!; Trudne wybory (np.: przemoc rówieśnicza, przemoc domowa, handel ludźmi, mowa nienawiści, hejt).

- Jest to konkurs na projekt filmowy o tematyce prewencyjnej. Tematyka była podzielona na dwie części, dla uczniów szkół podstawowych () i ponadpodstawowych. Na terenie naszych szkół występuje przemoc rówieśnicza, nękanie, groźby, naruszenie nietykalności, uzależnienia. Wszystko to są zagrożenia, które występują na co dzień, gdzie młodzież, rodzice oraz nauczyciele zgłaszają problemy, które występują w szkole. Sam konkurs miał na celu prowadzenie profilaktyki oraz uczenie odpowiedzialności. Oprócz tego prowadzimy kampanię bezpieczeństwa seniorów, bezpieczeństwa ruchu drogowego i dlatego też po to między innymi ten konkurs. W konkursie udział wzięło 29 filmów, które zakwalifikowaliśmy, ale łącznie było ich znacznie więcej. Natomiast zostały zdyskwalifikowane z różnych powodów. Mogły mieć przekroczony czas, czy nie były podpisane oświadczenia, także mamy duże zainteresowanie młodzieży takim konkursem - powiedziała komisarz Wioletta Kwaśniewska.

W kategorii Szkół Podstawowych 3. miejsce zajęła Wiktoria Czarnialis ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Suwałkach. 2. miejsce Filip Boratyński ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach, a miejsce pierwsze Albert Rybak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach. W kategorii Szkół Ponadpodstawowych 3. miejsce zdobył Łukasz Kotowski z Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach, 2. miejsce Amelia Bobrowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, a 1. miejsce Agnieszka Cieślukowska z III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach. Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy i upominki, a do zwycięzców w obu kategoriach trafiły rowery. 

- Z ogromną przyjemnością oglądałem te filmy i te rowery i upominki to nagroda za waszą ciężką pracę. Te filmy łączyły taki artyzm filmowy i bardzo ważną tematykę związaną z profilaktyką. Nie zatrzymujcie się w tych swoich doznaniach filmowych. Pamiętajcie o tym, że w Suwałkach urodził się Andrzej Wajda więc kto wie, wy jako reżyserzy filmów i aktorzy macie przed sobą wielką karierę. Zachęcam do tego, żeby śledzić to co dzieje się w mieście jeśli chodzi o filmy. Początki już są i są bardzo dobre - mówił Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk. 

Dodaj komentarz