Nabór do grupy edukacji alternatywnej „EduEkipa – baza przygody”

nabór dzieci w edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1-3)

 

Już trzeci rok działa w Suwałkach grupa edukacji alternatywnej „EduEkipa – baza przygody”. Właśnie rozpoczął się czwarty nabór dzieci w edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1-3) na rok 2024/25.

 

Systemowa szkoła podstawowa to tylko jedno z rozwiązań, które możesz wybrać dla swojego dziecka. Polskie prawo oświatowe od wielu już lat daje rodzinom możliwość realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą. Nie musi to oznaczać stricte edukacji domowej – zwłaszcza jeśli pracujesz i potrzebujesz aby placówka spełniała również funkcję opiekuńczą. Obecnie obowiązek edukacji realizuje poza szkołą blisko 54.000 uczniów. W całej Polsce ponad 1300 szkół wspiera uczniów edukujących się poza placówką. W samym województwie podlaskim jest to blisko 1400 osób oraz 33 szkoły. (dane Fundacji Edukacji Domowej). Jak w wielu większych miastach także w Suwałkach i okolicach działają mikroszkoły – grupy edukacji alternatywnej, skupiające dzieci edukujące się poza systemem, ale nie „w domu”.

 

„EduEkipa – baza przygody” to wyjątkowa przestrzeń na mapie naszego miasta. Tu – w domu nazywanym „eduBazą”, w centrum Suwałk – rodzice i dzieci uczące się poza szkołą, tworzą społeczność, która wspólnie dba o edukację młodych ludzi. Dzieci pracują w trzech grupach mieszanych wiekowo: edukacja wczesnoszkolna, klasy 4-5 oraz 6-7. Wszyscy razem współpracują podczas występów teatralnych, wycieczek czy zajęć artystycznych. W ten sposób wykorzystywana jest naturalna różnorodność: młodsze dzieci znacznie szybciej uczą się, podpatrując te starsze, a starsze wzmacniają się, wcielając się w role przewodników. Najmłodsze dzieci są pod codzienną opieką pani Irenki – filolożki języka angielskiego i harcerki z 27-letnim doświadczeniem oraz Kingi – studentki edukacji wczesnoszkolnej i pasjonatki pracy z dziećmi.

 

Każde z dzieci zapisane jest do szkoły przyjaznej edukacji domowej, która ma doświadczenie we współpracy z rodzinami w ED. Otrzymanie świadectwa ukończenia danej klasy w edukacji wczesnoszkolnej wymaga zdania rocznie jednego egzaminu z nauczania zintegrowanego, w tym z języka angielskiego. Przygotowanie do egzaminów odbywa się podczas codziennej edukacji dziejącej się wszędzie: na dywanie, w kuchni, na spacerze, w muzeum. Dzieci nie zaliczają przedmiotów takich jak wychowanie fizyczne, plastyka czy technika, dlatego każdy piątek przed południem spędzają na zajęciach artystycznych z rękodzieła czy ceramiki w Suwalskim Ośrodku Kultury, Galerii Stara Łaźnia czy w eduBazie, a także regularnie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego na Suwałki Arena lub Movement Arena.

 

W eduBazie dorośli tworzą dzieciom miejsce do realizacji ich potrzeb. Podczas cotygodniowych spotkań społeczności każdy członek – mały i duży, może zgłosić swoje potrzeby i marzenia. Umiejętności społeczne nabywa się w praktyce, a samodzielność – w planowaniu swojej nauki, odpowiedzialności za porządek w pokoju oraz dyżury w częściach wspólnych domu. Wychowanie za pomocą nagród i kar tu nie istnieje, jednak społeczność wspólnie ustala zasady i wymaga ich respektowania. Dbanie o umiejętności społeczne jest równie ważne jak rozwój poznawczy. Za 10 lat, gdy te dzieci będą wkraczały w dorosłość, znacznie ważniejsze będzie rozumienie siebie i świata, niż pamięciowe opanowanie dopływów Nilu. Umiejętność, która pozwoli zarówno wchodzić w prawdziwe relacje z otoczeniem, ale też precyzyjnie wydawać polecenia sztucznej inteligencji.

 

EduEkipa, która powstała z inicjatywy rodziców szukających dla swoich dzieci miejsca innego niż typowa szkoła, czterokrotnie otrzymała dofinansowanie z Podlaskiego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich jako lokalna inicjatywa. EduEkipa – bazy przygody zaprasza rodziców, które chcą aby dziecko:

 

  • uczyło się we własnym tempie, z rytmem dnia dostosowanym do potrzeb, bez dzwonków i przymusowych prac domowych,
  • realizowało podstawę programową w przyjaznej atmosferze, gdzie każdy ma świadomość, że błąd to tylko element nauki,
  • miło spędzało czas na nauce i miało czas na realizację pasji i rozwój talentów albo… spędzenie czasu z rodzicami,
  • pielęgnowało relacje i odpowiedzialność społeczną,
  • rozwijało motywację wewnętrzną, samodzielność w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialność za własny rozwój.

 

Joanna, mama Krzysia z klasy 1: „Dzięki EduEkipie mój syn może realizować obowiązkowy program edukacji w wybrany przez siebie sposób, do tego w miłej atmosferze! Jest to dla mnie bardzo ważne, że dziecko nie jest tam oceniane, brak też niezdrowej rywalizacji, której uczą się dzieci od najmłodszych klas w szkole systemowej. Ponadto nie jest odizolowane od innych dzieci, tylko współtworzy społeczność, w której może ukształtować niezbędne umiejętności społeczne. Uważam, że dziecko w pierwszej klasie potrzebuje jeszcze dużo się bawić, czego nie zapewnia system szkolnictwa. W EduBazie widać z jaką łatwością można bawić się i uczyć jednocześnie.”

 

13 marca o godz. 18:00 w eduBazie na Filipowskiej 12 odbędzie się spotkanie otwarte dla rodziców zainteresowanych naborem na nowy rok szkolny 2024/25. Więcej informacji na https://www.facebook.com/eduekipa oraz pod numerem telefonu 500 625 716. Obowiązują zapisy na spotkanie - prosimy o wiadomość na: kontakt@fundacjaspolecznosc.pl 

Dodaj komentarz