Zmarł Mirosław Basiewicz

w wieku 64 lat zmarł Mirosław Basiewicz, opozycjonista z czasów PRL

W niedzielę (09.01) w wieku 64 lat zmarł Mirosław Basiewicz, opozycjonista z czasów PRL, współzałożyciel Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w lipcu 1945 r.

 

Mirosław Basiewicz regionalny wydawca, licencjonowany przewodnik turystyczny i pilot wycieczek. Działacz społeczny. Ojciec dwóch córek - bliźniaczek. Członek Stowarzyszenia "Wspólnota”. W grudniu 1981 r. za poglądy i działania na rzecz demokracji został osadzony w Areszcie Śledczym w Białołęce, gdzie przebywał siedem miesięcy. W 1987 r. był pomysłodawcą i współzałożycielem Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w lipcu 1945 r., którego celem było wyjaśnienie okoliczności i ustalenie miejsca pochówku ofiar największej zbrodni komunistycznej dokonanej na Narodzie Polskim po II wojnie światowej - Obławy Augustowskiej. 

 

W latach 2005 - 2007 - był wiceprzewodniczącym Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Rolników "Ojczyzna”. W ostatnich latach skupiał się głównie na działalności wydawniczej. Była to również postać wielu artykułów w prasie polskiej i zagranicznej, a także audycji telewizyjnych i reportaży radiowych. Zmarł w szpitalu w Sieradzu, gdzie trafił po zawale serca. 
 

Dodaj komentarz