W dniu 22 maja 2025 roku na Stadionie Miejskim Legii Warszawa odbył się Wielki Finał XI edycji Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Jest to inicjatywa, w której młodzież realizuje projekty społeczne, by uczyć się pracy w zespole, a biznes jest ciałem doradczym, które wzmacnia kompetencje i dzieli się wiedzą.
Tegoroczna edycja przyciągnęła młodych liderów z całej Polski, a wśród nich wyróżnili się uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach, którzy zdobyli liczne nagrody, a ich projekty spotkały się z dużym uznaniem. Sukces ten jest efektem ich ciężkiej pracy, zaangażowania i pozytywnego wpływu na społeczność.
ZS nr 4 w Suwałkach zdobył prestiżowy tytuł „Szkoły Kompetencji Przyszłości 2025”, zajmując 45. miejsce w Polsce i 2. miejsce w województwie, wśród 538 szkół biorących udział w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2025. Ranking ten wyróżnia szkoły, które najlepiej wspierają rozwój umiejętności takich jak: kooperacja, kreatywność, komunikacja oraz krytyczne myślenie – tzw. 4K. To wyróżnienie stanowi dowód na to, że szkoła skutecznie przygotowuje uczniów do wyzwań przyszłości, rozwijając ich umiejętności niezbędne na rynku pracy.
Nagrody zdobyły zespoły:
Srebrne Wilki ( dla doskonałych projektów)
Happy Time – projekt realizowany przez Gabrielę Jackiewicz (liderkę projektu), Izę Konopko, Karolinę Pojawę, Dominikę Podziewską, Zuzannę Sieńkowską oraz Oliwię Wasilewską, pod opieką Izabeli Klahs-Malinowskiej. Projekt promował wartościowe spędzanie wolnego czasu poprzez warsztaty i spotkania dla dzieci i młodzieży. Dziewczęta zorganizowały również Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej oraz akcję „Podaruj Uśmiech na Święta”.
Przerwij milczenie – projekt realizowany przez Sylwię Chmielewską (liderkę zespołu), Dawida Sobuń, Edytę Jankowską oraz Mateusza Świerzbin, pod opieką Izabeli Klahs-Malinowskiej. Inicjatywa miała na celu przeciwdziałanie przemocy w szkole i poza nią. Projekt koncentrował się na edukacji uczniów na temat przemocy, jej rozpoznawania oraz dostępnych form wsparcia.
Brązowe Wilki (dla wyróżniających się projektów)
Yes or not (eat): Jak nie wpaść w pułapkę żywieniową – Szymon Osewski (lider zespołu), Agnieszka Dąbrowska, Weronika Piotrowska, Amelia Piasecka, Patrycja Anzulewicz pod opieką Michaliny Cimochowskiej. Uczniowie prowadzili warsztaty uświadamiające o błędach żywieniowych, konsekwencjach złego odżywiania oraz zaburzeniach odżywiania, oferując porady na temat zdrowej diety.
EkoBuddies – projekt realizowany przez Natalię Brezgieł-Moczkowską (liderkę projektu), Katarzynę Boguszewską, Julitę Dziekońską oraz Tomasza Cichockiego, pod opieką Izabeli Klahs-Malinowskiej. Uczniowie podejmowali działania na rzecz ochrony środowiska, realizując cykl zajęć i warsztatów poświęconych ochronie przyrody oraz dbałości o środowisko naturalne. Młodzież angażowała się również w działania praktyczne, takie jak sprzątanie najbliższej okolicy oraz symbolicznie adoptowali zagrożone gatunki – niedźwiedzia brunatnego i fokę szarą.
Młodzież przeciwko hejtowi – grupa projektowa w składzie: Wiktoria Kulik (lider), Aleksandra Koszewska, Jakub Murawski, Edyta Cipielewska, Weronika Przybyło pod opieką Edyty Sidor-Bryk. Uczniowie przygotowali kampanię edukacyjną mającą na celu walkę z hejtem, który jest poważnym problemem, zwłaszcza wśród młodzieży.
BetterBite-BetterMind – projekt realizowany przez Martynę Choińską i Katarzynę Plewę pod opieką Izabeli Klahs-Malinowskiej, który wspierał młodzież z zaburzeniami odżywiania i promował zdrowe nawyki żywieniowe. Celem było budowanie zdrowej relacji z jedzeniem oraz pozytywnego obrazu ciała.
Finalistkami olimpiady zostały również uczennice realizujące projekt społeczny „Konsumencki Kompas” – Kornelia Kadysz i Maja Żuk, pod opieką Izabeli Klahs-Malinowskiej. Celem projektu była edukacja społeczeństwa w zakresie praw konsumenckich. Poprzez prezentacje, warsztaty oraz organizację Dnia Konsumenta, uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętności, które pozwolą im skutecznie bronić swoich praw w codziennych sytuacjach.
Gratulujemy !
Źródło Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach