Piknik Kawaleryjski rozpoczęty. Pamiątkowa tablica odsłonięta

Już po raz 23. w Suwałkach odbywają się Dni Kawaleryjskie

 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej oddziałom wojskowym Garnizonu Suwałki z lat 1919-1939 w kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Suwałkach to jeden z głównych punktów rozpoczętego w sobotę (15.06) Pikniku Kawaleryjskiego.

 

Już po raz 23. w Suwałkach odbywają się Dni Kawaleryjskie. Tradycyjnie oficjalne otwarcie XXIII Pikniku Kawaleryjskiego odbyło się w sobotę w samo południe na placu konkursowym nad Zalewem Arkadia, gdzie zebrani widzowie mieli okazję zobaczyć zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej i próbę dzielności konia. Zebranych przywitali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowe w Suwałkach, który pokrótce przedstawił plan na najbliższe dwa dni. 

- Czym zaskoczymy w tym roku?  My zawsze zaskakujemy tym, że raz do roku w Suwałkach pojawia się kawaleria. Tak naprawdę myślę, że tym takim najważniejszym naszym punktem programu, uroczystym bardzo, jest wmurowanie i odsłonięcie w przedwojennym kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza, a obecnie w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła, tablicy poświęconej pamięci wszystkim żołnierzom garnizonu Suwałki. Na tej tablicy wymienione są wszystkie oddziały i pododdziały, które w okresie międzywojennym stacjonowały w garnizonie Suwałki. Natomiast to, co dzieje się i będzie działo na placu to już jest pewien nasz schemat. Ważnym dla nas elementem jutrzejszego dnia będą zawody w władaniu szablą i lancą, ponieważ będą liczyły się do klasyfikacji Mistrzostw Polski we władaniu bronią białą. Czyli nasza impreza też zyskała dodatkową rangę. A ponieważ ten rok jest rokiem jubileuszu dwudziestolecia Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich imienia pułkownika Jana Kozielskiego, to dodatkowo właśnie Szwolażerowie będą nam jutro pokazywali musztrę konną. Jutro będzie też pokaz sprawności suwalskiego pułku, także myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym będą pokazy sprzętu wojskowego, pokazy różnych elementów związanych z wojskiem, także myślę, że będzie na co popatrzeć - zapewniał dyrektor. 

Po pokazach nad Zalewem oddziały przemaszerowały przez miasto pod kościół św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Tam bowiem odbyło się oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej oddziałom wojskowym Garnizonu Suwałki z lat 1919-1939. Kampanię honorową wystawił 14 Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej im. Józefa Piłsudskiego. Było podniesienie flagi, salwa honorowa i oficjalne odsłonięcie tablicy. 

 

3 Komentarzy

Krystyna Adamc…

15/06/2024

Serdecznie gratuluję zokazji Święta,  doskonala prezentacja umiejętności świetne konie  ,życzę dalszego rozwoju a także zacheceniea  młodego pokolenia.

SUWALCZANIN

17/06/2024

No, no no... Nawet moje ukochane poślątko Dżej Zi nie omieszkał "zaszczycić" nas swoją obecnością.

Dodaj komentarz