O uchodźcach w Suwałkach, pomocy Tarnopolowi i dalszych działaniach miasta

Konferencja prasowa dotycząca działań Suwałk na rzecz uchodźców i pomocy Ukrainie

Konferencja prasowa dotycząca działań Suwałk na rzecz uchodźców i pomocy Ukrainie, a także dalszych kroków podejmowanych przez samorząd, odbyła się w czwartek (03.03) przy hali Suwałki Arena. 

 

Dziś przy wejściu do hali Suwałki Arena, w miejscu prowadzonej zbiórki darów na rzecz mieszkańców Ukrainy, z przedstawicielami mediów spotkali się Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Anna Samoilenko, przewodnicząca Związku Ukraińców w Suwałkach, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta Suwałki oraz przedstawiciele Ośrodka Sportu i Rekreacji: dyrektor Waldemar Borysewicz i Grzegorz Krysa. Tematem spotkania były m.in. prowadzona akcja humanitarna dla Miasta Tarnopol, dotychczasowe działania Miasta Suwałki na rzecz pomocy ludności ukraińskiej oraz dalsze plany samorządu związane z aktualna sytuacją. Jak mówił włodarz, miejsce zbiórki nie jest przypadkowe, gdyż już dziś z tego miejsca wyruszy transport darów dla Tarnopola na Ukrainie. Pomoc objęte są również wszystkie osoby, przebywające w Suwałkach. 

Uruchomiliśmy punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzecz oraz punkt doradztwa dla cudzoziemców. Zapewniamy schronienie wyżywienie i możliwość spędzenia czasu wolnego dla dzieci. Utworzyliśmy miejską infolinię, poprzez którą udzielane są informacje. Staramy się na bieżąco i w miarę naszych możliwości wspierać ludność ukraińską w tym koszmarze, który ma miejsce na Ukrainie. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Suwałk, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, wolontariuszom, firmom. Każdemu kto niesie pomoc dla społeczności ukraińskiej - mówił włodarz

Dodajmy, że prezydent złożył wniosek do Rady Miejskiej o zwołanie Sesji w celu zerwania współpracy z rosyjskimi i białoruskimi miastami.

- Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Chcemy formalnie zerwać współpracę z rosyjskim Czerniachowskiem, a także Grodnem i Wołkowyskiem na Białorusi. Nie widzimy możliwości dalszej współpracy z ludźmi, których kraje dopuściły się agresji na wolny niepodległy kraj – powiedział Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Z kolei Waldemar Borysewicz mówił o dwuetapowych działaniach Ośrodka Sportu i Rekreacji: to zapewnienie zakwaterowania wszystkim osobom, które nie mogą znaleźć w mieście miejsca. Kierowane są wtedy do hostelu Wigry przy ul. Zarzecze. Drugi kierunek to prowadzenie wspomnianym już zbiórek wszystkich potrzebnych przedmiotów dla uchodźców z Ukrainy. Jak mówił dyrektor, na chwilę obecną w hostelu przebywa 26 osób w tym 9 dzieci. 

- Cały czas mamy rotację osób. Od początku tak naprawdę przebywa u nas tylko jedna rodzina. W hostelu przebywają same kobiety z dziećmi, nie ma żadnych mężczyzn. Są zakwaterowane w pokojach dwu, trzy, czteroosobowych, w zależności od wielkości rodziny. Mają zapewnione wyżywienie: śniadanie, obiad i kolację. Rozstawione są pojemniki z cukierkami, ciastkami i innymi drobiazgami, które mieszkańcy dostarczają i które często mają krótki termin przydatności. Myślę, że warunki są bardzo dobre. Staramy się też zapewnić dla nich jakieś zajęcia. Wczoraj zorganizowane zostały dla chętnych dzieci zajęcia w Starej Łaźni, dziś również. Dziękuje również wszystkim darczyńcom za pomoc. Obecnie staramy się zebrać środki na zakup suszarki do ubrań, gdyż w hostelu jest ponad 20 osób, mają mało rzeczy, które prane są praktycznie na bieżąco. Piorą wieczorem, by rano można było już z tych ubrań skorzystać, także suszarka jest bardzo potrzebna. 

W najbliższych dniach, a być może jeszcze dziś z druku do miasta przyjdą ulotki informacyjne dla uchodźców, aby przedstawić w nich pewne informacje, które pomogą im w pierwszych dniach pobytu w naszym mieście. 

- Część uchodźców Suwałki traktuje jako miasto tranzytowe. Jadą do swoich rodzin, znajomych w krajach nadbałtyckich, bądź też dalej do Skandynawii. Do Suwałk dojeżdżają pociągami w godzinach nocnych. Dworzec PKP jest zamknięty, dworzec PKS również i jest problem. Dzisiaj z rana podjęliśmy decyzję, że po przyjeździe do Suwałk sokiści zaopatrzą przyjezdnych w taką ulotkę. Pozwoli ona na zorientowanie się kiedy jakikolwiek autobus pojedzie dalej w kierunku Litwy. Będziemy przewozili, bądź też sami przejdą do dworca PKS. Tam będzie otwarta poczekalnia, jakaś kawa, herbata, żeby te kilka godzin nocą spędzić w ciepłych warunkach i dalej wsiąść  w autobus i pojechać do innego kraju - mówił prezydent Suwałk. 

 

Działania Miasta Suwałki ws. pomocy Ukrainie


- 27 lutego uruchomiono punkt zbiórki darów w hali Suwałki Arena

  • 8 palet w dn. 2 marca wyjechało do Białegostoku, do transportu gotowych jest kolejnych 25 palet. 10 palet + 2 materace i 2 wózki dziecięce oraz dwa małe agregaty prądotwórcze wyjeżdżają w dn. 3 marca do Miasta Mielec, gdzie dodatkowo zostaną odebrane 2 duże agregaty prądotwórcze zakupione przez Miasto Suwałki. Całość zostanie przekazana stronie ukraińskiej jako misja humanitarna dla Miasta Tarnopol.
  • W hali Suwałki Arena pracują pracownicy OSIR, wolontariusze oraz sami Ukraińcy.
  • Transportem rzeczy do magazynu w Białymstoku zajmuje się Komenda Miejskiej Straży Pożarnej w Suwałkach. Transport dla TARNOPOLA zrealizuje firma Tedi. Chęć pomocy wyraziła również firma UT Jurewicz oraz CYMES z Suwałk.  
  • Dary przynoszą mieszkańcy Suwałk ale również i firmy m.in. MIRAGE Centrum BHP, Hotel LOFT, Recmann,  MARBO oraz Cezal.


- 28 lutego odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w trakcie którego omówiono najważniejsze sprawy związane z pomocą ludności ukraińskiej.

- 28 lutego odbyło się spotkanie z prezydium Izby Przemysłowo – Gospodarczej w Suwałkach. Rozmowy dotyczyły wsparcia jakiego mogą udzielić suwalscy przedsiębiorcy ludności ukraińskiej, a także miastu partnerskiemu Tarnopolowi.

- 1 marca Miasto uruchomiło specjalna infolinię pod nr telefonu: 500 305 655

  • Specjalny numer telefonu jest czynny przez 24h. Mogą na niego dzwonić wszyscy, którzy szukają informacji lub chcą pomóc ludności ukraińskiej, która trafia do Suwałk. Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach powstała też specjalna zakładka, gdzie są zamieszczane wszystkie najważniejsze informacje związane z pomocą Ukraińcom.
  • Do tej pory otrzymaliśmy bardzo dużo zgłoszeń związanych z możliwością wynajęcia mieszkań, pokoi, a czasami nawet i całych domów.
  • Prosimy dalej o zgłaszanie na ww. nr. telefonu możliwości pomocy ze strony mieszkańców Suwałk. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Suwałkach na bieżąco aktualizują bazę danych i przekazują do Związku Ukraińców w Suwałkach, który zajmuje się osobami uciekającymi do Suwałk przed wojną.

Dodaj komentarz