Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa - 79. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie odbyły się w środę (08.05) pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. w Suwałkach.
8. maja przypada 79. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Tego dnia w 1945 roku nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, kończąc walki na kontynencie europejskim. Wojna trwała w sumie 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych. Ten dzień symbolizuje triumf nad nazistowskim reżimem i początek procesu odbudowy oraz pojednania w Europie.
W Suwałkach uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. na ulicy Wojska Polskiego. W samo południe rozbrzmiały syreny alarmowe, po których zebrani odśpiewali Hymn Państwowy. Była wspólna modlitwa, Apel Pamięci Salwa Honorowa oraz okolicznościowe przemówienia po których delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.
- Mamy olbrzymie zadanie, olbrzymią powinność, żeby nie zapominać o tych wszystkich osobach, które już od nas odeszły. To na nas teraz spoczywa obowiązek mówienia prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach tej strasznej wojny. Obowiązek pielęgnowanie pamięci o naszych bohaterach, ale także budowania pojednania między narodami. Dlatego też składamy dzisiaj hołd wszystkim żołnierzom, którzy w trakcie II Wojny Światowej walczyli o pokój. Żołnierzom Polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny, a także żołnierzom alianckim. Pamiętać też musimy, bo przyzwoitość i instynkt człowieka wymaga również wspomnienia o tych zwykłych żołnierzach Armii Czerwonej, Armii Radzieckiej. Oni nie byli wszyscy oprawcami. Oni też szli, żeby pokonać wroga - hitlerowskie Niemcy. Ilu ich poległo wiemy doskonale i nawet tutaj w Suwałkach wiemy, że był specjalny obóz dla jeńców radzieckich. Hołd powinniśmy dzisiaj składać również wszystkim cywilnym ofiarom II Wojny Światowej, uśmiercanym przecież na masową skalę. Po raz pierwszy pojawiły się obozy zagłady, obozy koncentracyjne, holokaust. Z drugiej strony były również zbrodnie wojenne popełniane na Polakach przez naszego wschodniego sąsiada. I dzisiaj składamy również hołd tym ofiarom - powiedział w swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.