Największa w historii Suwałk inwestycja w PEC

To milowy krok w kwestii odejścia od węgla w wytwarzaniu energii

 

To milowy krok w kwestii odejścia od węgla w wytwarzaniu energii przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Michał Buczyński, prezes PEC podpisał w piątek (05.04) umowę wartą 146 milionów złotych na budowę nowych kotłów biomasowych parowych.

 

Michał Buczyński, prezes Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach podpisał dziś umowę z firmą ENERGIKA Zbigniew Szamałek na projekt pod nazwą „Budowa kotłowni wyposażonej w kotły biomasowe parowe zasilające istniejący turbozespół i wymiennik podturbionowy w PEC w Suwałkach Sp.  z o.o.” Instalację będzie zasilać biomasa co w znacznym stopniu ograniczy spalanie węgla oraz wykup uprawnień do emisji CO2. 

- Inwestycja związana z budową kotłów parowych biomasowych będzie milowym krokiem dla kwestii odejścia od węgla w wytwarzaniu energii przez PEC w Suwałkach i przejścia na odnawialne paliwa. 146 milionów złotych  to bezprecedensowa kwota, która spółka przeznacza na inwestycję w swój rozwój. Dla porównania mogę powiedzieć, że w przeciągu ostatnich lat, od 2016 do 2023 roku, suma środków na rozwój i inwestycje w firmie wyniosły 115 milionów. Instalacja zostanie zrealizowana w formule pod klucz. Wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji projektowej, zdobycie pozwolenia na budowę oraz wszystkie dostawy, roboty budowlane i usługi, które są potrzebne, aby instalacja osiągnęła wymagane w umowie charakterystyki eksploatacyjne oraz parametry techniczne, zdolność ruchową i bezpieczeństwo obsługi - mówił Michał Buczyński. 

Firma ENERGIKA ma za zadanie wybudować nową kompletną instalację obejmującą m.in.: budowę dwóch bliźniaczych nowych kotłów parowych z przedpaleniskami opalanymi biomasą w formie zrębków drzewnych i produkujących parę dla potrzeb istniejącego turbozespołu o mocy 7,35 MWe.

- Zadanie jest bardzo ciekawe, ale dla nas jako firmy jest to chleb powszedni. Realizujemy tego typu obiekty w całej Polsce i nie jest to dla nas obce. Chciałbym nadmienić, że w 2008 roku wbijaliśmy tutaj łopatę na budowę turbozespołu. Te inwestycje, które dotychczas tutaj realizowaliśmy zostały wykonane bardzo dobrze. To, co my realizujemy jest związane z tym, żeby poprawić system energetyczny. Żeby ten system energetyczny zaczął funkcjonować właściwie, żeby ta gospodarka w energetyce cieplnej była racjonalna - powiedział Zbigniew Szamałek. 

To największa w historii Suwałk inwestycja w PEC, która kosztować będzie 146 milionów złotych. Spółka pozyskała na ten cel wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To 50 mln zł dotacji i 55 mln zł preferencyjnej pożyczki. Realizacja kolejnej inwestycji z wykorzystaniem biomasy oraz planowanej spalarni pozwoli na ograniczenie spalania węgla w ciągu roku do poziomu 10% zapotrzebowania na ciepło oraz w 100% dla produkcji energii elektrycznej.

– Dzięki tym środkom inwestujemy w suwalską ciepłownię unowocześniając jej działalność. W połączeniu z zaplanowaną do budowy spalarnią odpadów możemy mówić o prawdziwej rewolucji w zakresie paliw, które będą ogrzewać mieszkania naszych mieszkańców. Po zakończeniu tych dwóch inwestycji zapotrzebowanie na węgiel w ogólnym rozrachunku wyniesie tylko 10% - dodał obecny na spotkaniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Dodaj komentarz