Zapraszają na obchody Ustawowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

79. rocznica Obławy Augustowskiej w Gibach

 

W piątek 12. lipca na Wzgórzu Krzyży w Gibach odbędą się obchody Ustawowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. 

 

Zbliża się kolejna 79. rocznica tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Suwalszczyźnie, a które zwykło się umownie określać mianem "Obławy Augustowskiej”. W tym roku uroczyste obchody Ustawowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej odbędą się w dniu 12 lipca. Na godzinę 11.00 planowana jest zbiórka uczestników przy w Kościele pw. Św. Anny w Gibach. Następnie sformowania kolumna procesyjna przemieści się na Wzgórze Krzyży, gdzie odbędzie się główna część obchodów przy asyście wojskowej oraz Liturgii Słowa Bożego. 

W dniu 12 lipca 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wspomagane przez UB i MO rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną obejmującą tereny Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Oddziały radzieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z partyzantką niepodległościową. Zatrzymano niemal 2000 osób. Około 600 osób zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. Pamięć o tych strasznych dniach, pomimo prześladowania i wymazywania z kart historii, przetrwała najczarniejszą noc okresu komunizmu. Dzisiaj, gdy wolno już mówić, poczuwamy się więc do moralnego obowiązku dawania świadectwa tych krwawych wydarzeń.

3 Komentarzy

Anonymous

11/07/2024

To Zieliński ksywa Mordziaty nie urządza w tym roku swoich obchodów? 

......

12/07/2024

Dziś też rocznica utworzenia obozu odczłowieczającego II RP w Berezie Kartuskiej.

Dodaj komentarz