Więcej nietoperzy w SPK

Liczenie nietoperzy w Suwalskim Parku Krajobrazowym

W lutym pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego jak co roku policzyli nietoperze hibernujące w ponad 20 regularnie kontrolowanych przez SPK piwnicach.


Luty to tradycyjnie najlepszy czas na liczenie hibernujących nietoperzy. Chociaż pogoda bywa zmienna i nie zawsze zimowa, to nietoperze śpią wtedy w najlepsze – ukryte w zakamarkach piwnic czekają na wiosnę, gdy po kilkumiesięcznej głodówce będą mogły zapolować na owady.

 

Łącznie pracownicy SPK stwierdzili 232 osobniki należące do 5 gatunków: gacek brunatny Plecotus auritus, nocek rudy Myotis daubentonii, nocek Natterera M. nattereri, mroczek pozłocisty Eptesicus nilssonii, mopek Barbastella barbastellus. Nie było niespodzianek i jak zwykle najliczniejszy był nocek rudy. Jednak w tym roku był wyjątkowo liczny (131 osobników). Dotychczas nigdy nie udało się wykryć pracownikom więcej niż 100 osobników tego gatunku. Liczebność pozostałych gatunków nietoperzy zimujących na terenie SPK była podobna, jak we wcześniejszych latach.

 

Zima to trudny czas dla nietoperzy. Muszą przetrwać bez pożywienia kilka najzimniejszych miesięcy w roku. Na Suwalszczyźnie najchętniej spędzają je ukryte w zakamarkach kamiennych piwniczek (tzw. sklepów lub ziemianek). Wielu gospodarzy coraz rzadziej korzysta z takich piwnic, a zaniedbane obiekty niszczeją, przemarzają i przestają zapewniać nietoperzom bezpieczne schronienie na zimę. Park w miarę możliwości remontuje takie piwnice, aby nietoperze wciąż mogły w nich zimować. Co ciekawe, wyremontowane piwnice mogą także służyć ludziom, gdyż ludzie i nietoperze są dla siebie sprzymierzeńcami a nie konkurencją.

 

 

Źródło: SPK

Dodaj komentarz