Powstał Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

 instalacja artystyczna na terenie “Domu Turka” w Augustowie

 

Podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Augustowie odsłonięta została instalacja artystyczna na terenie “Domu Turka” z nazwiskami zabitych w lipcu 1945.

 

W środę (12.07) w Augustowie odbyło się odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - instalacji artystycznej na terenie “Domu Turka” z nazwiskami zabitych w lipcu 1945 roku oraz uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod Dom Pamięci Obławy Augustowskiej wraz z kapsułą czasu i listem od Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesor Piotr Gliński, który umieszczono w kapsule czasu.

- Mur pamięci to znak naszego wspólnego sprzeciwu przeciwko bezkarnemu mordowaniu Polaków i ludności cywilnej. To znak sprzeciwu przeciwko działaniom Rosji w przeszłości i obecnie. Rosja mordowała i morduje - podkreśliła prof. Magdalena Gawin - Dyrektor Instytut Pileckiego. 

Dom Pamięci Obławy Augustowskiej będzie oddziałem Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Stanie się miejscem dyskusji na temat polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Obecnie jest prowadzona rewitalizacja zabytkowego budynku „Domu Turka” oraz jego adaptacja na potrzeby Muzeum Pamięci Obławy Augustowskiej. W muzeum powstanie przestrzeń wystawiennicza. Będą tam prezentowane stałe wystawy poświęcone Obławie Augustowskiej oraz historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku, a także wystawy czasowe. Placówka będzie też prowadziła zajęcia edukacyjne, konferencje i pokazy filmowe. Swoje miejsce znajdą tam również biblioteka i czytelnia.

 

Dodajmy, że Instytut Pileckiego przygotował w tym roku w Augustowie 5-dniowe obchody "LIPCOWI" z okazji 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. Od 8 do 12 lipca na mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny czekało szereg wydarzeń kulturalnych w tym m.in. koncert LIPCOWE, którego gwiazdami były: Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret; gra miejska podczas której uczestnicy mogli wcielić się w członków Komitetu i poznać losy Ofiar Obławy Augustowskiej, czy plenerowy pokaz filmu "Nazajutrz" o nadziei, marzeniach, ale i porażkach i rozczarowaniach związanych z nową sytuacją geopolityczną świata. 

 

2 Komentarzy

Czy w tym kraju może powstać coś pożytecznego? Bo z kościołów, pomników, sal pamięci i wszelkiej maści pseudo fundacji to nic dobrego dla przeciętnego obywatela to nie ma

 

Dodaj komentarz