Podsumowanie XII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego

By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej


28 maja odbyło się uroczyste podsumowanie XII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej, którego pomysłodawcą i organizatorem jest poseł Jarosław Zieliński. 

 

Spotkanie z Uczniami – uczestnikami Konkursu, Ich Rodzicami, Nauczycielami, Dyrektorami Szkół oraz przedstawicielami organów prowadzących szkoły miało miejsce w Akademii Sukcesu „Nasza Szkoła” – Prywatnej Szkole Podstawowej nr 8 im. Marii Konopnickiej w Białymstoku. Serdecznie dziękuję Założycielom Akademii Sukcesu „Nasza Szkoła” – Pani Ewie Suchockiej i Panu Wiesławowi Kisiel oraz Dyrektorowi Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Konopnickiej w Białymstoku Sławomirowi Radeckiemu i Dyrektor Niepublicznego Przedszkola nr 1 w Białymstoku Pani Marzenie Sacharczuk. 

 

Łącznie do konkursu przystąpiło 46 uczniów z 17 szkół z terenu całego województwa podlaskiego. Zgodnie z możliwością przewidzianą w regulaminie, podobnie jak w roku ubiegłym, wśród prac nadesłanych w ramach XII edycji Konkursu znalazły się również prace plastyczne najmłodszych uczniów szkół podstawowych z klas 1-3. W kategorii klas 4-8 ze szkół podstawowych najwyżej oceniła następujące prace:

 

 • pierwsze miejsce ex aequo: Maja Gąsowska, uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Polskiej Organizacji Wojskowej w Dąbrówce Kościelnej (Gmina Szepietowo),
 • pierwsze miejsce ex aequo: Lena Łosiewska, uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach,
 • drugie miejsce: Agnieszka Danilewicz, uczennica klasy 6 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Niewodnicy Kościelnej (Turośń Kościelna),
 • trzecie miejsce ex aequo: Martyna Pietraszkiewicz, uczennica klasy 8 ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,
 • trzecie miejsce ex aequo: Przemysław Kownacki, uczeń klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie,
 • trzecie miejsce ex aequo: Kacper Rafałowski, uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku,

 

Wyróżnienia otrzymali:

 • Maria Buczyńska, uczennica klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem,
 • Lidia Stypułkowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem,
 • Maria Choroń, uczennica klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem,
 • Hennadii Solovei, uczeń klasy 8 Niepublicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Niewodnicy Kościelnej (Gmina Turośń Kościelna),
 • Aleksandra Niedźwiedzka, uczennica klasy 7 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych Komisja Konkursowa najwyżej oceniła następujące prace:

 

 • pierwsze miejsce: Kinga Lubak, uczennica klasy 2 I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie,
 • drugie miejsce ex aequo: Jakub Błaszczyk, uczeń klasy 2 Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach
 • drugie miejsce ex aequo: Marcela Pola Dziądziak, uczennica klasy 2 I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie,
 • trzecie miejsce ex aequo: Aleksandra Czarniewska, uczennica klasy 1 III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach,
 • trzecie miejsce ex aequo: Wiktoria Wojciechowska, uczennica klasy 2 Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie.

 

Wyróżnienia otrzymali:

 

 • Zuzanna Łozowska, uczennica klasy 2 III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach,
 • Natalia Tymińska, uczennica klasy 2 Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem.

 

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody oraz dyplomy Organizatora i członków Komisji Konkursowej, a pozostali uczestnicy Konkursu otrzymali upominki oraz pisemne podziękowanie za udział w Konkursie. Większość nagród ufundowali Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński jako organizator Konkursu oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, a część z nich niektóre organy prowadzące szkoły - Starosta Moniecki Joanna Kitlas oraz Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie Pana Jarosława Siekierko.

 

Celem Konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema tragicznymi, połączonymi ze sobą wydarzeniami z najnowszej historii Polski - Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską. Fundamentem wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej powinna być prawda o tych wydarzeniach. Poszukiwaniu tej prawdy służy Konkurs „By czas nie zaćmił i niepamięć”… Konkurs uczy poszukiwania źródeł historycznych i ich interpretowania, samodzielnego myślenia, a poszerzanie wiedzy uczniów na temat wydarzeń, które wciąż zawierają białe plamy uodparnia młodych ludzi na manipulacje intelektualne, medialne i polityczne.

 

Dodaj komentarz