Patrol Szlakiem Służb Granicznych „Stulecie wierności Rzeczypospolitej”

100-lecie powstania Korpusu Ochrony Pogranicza

 

Około 50 osób wzięło udział w minioną sobotę (08.06) w Patrolu Szlakiem Służb Granicznych, aby uczcić 100-lecie powstania Korpusu Ochrony Pogranicza. Formacji, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości strzegła jej granic.

 

W wydarzeniu wzięli udział żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i miłośnicy historii. Zadaniem uczestników Patrolu było pokonanie 28-kilometrowej trasy w pełnym ekwipunku. Po drodze mieli za zadanie odnalezienie punktów kontrolnych, a w trakcie przemarszu wykonanie wyznaczonych zadań, sprawdzających wiedzę historyczną i wytrzymałość fizyczną. Początek trasy, a zarazem otwarcie imprezy odbyło się pod Placówką Straży Granicznej w Rutce-Tartak, a meta znajdowała się na molo w Wiżajnach.

 

I miejsce zajęła plut. SG Kamila Ołów z Placówki SG w Rutce - Tartak, II przypadło Karolowi Jóźwickiemu, a II Pawłowi Mroczkowskiemu. Nagrody zwycięzcom w imieniu Komendanta podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wręczał jego zastępca płk SG Andrzej Stasiulewicz.

 

Patrolowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje m.in edukacyjno-historyczna w Wiżajnach, pełna atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na uczestników czekały stoiska promocyjne organizatorów i partnerów wydarzenia, występy artystyczne, pokaz sprzętu militarnego oraz gra terenowa „W pościgu za Historią".

 

Organizatorami wydarzenia byli Podlaski Oddział Straży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza z siedzibą w Białymstoku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Białymstoku, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Nadleśnictwo Suwałki. Partnerami wydarzenia byli: Gmina Rutka-Tartak, Gmina Wiżajny oraz Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu – Twierdzy.

 

Źródło: POSG

1 Komentarzy

A pokazaliście groby KOP-owców, którym litwini wydłubali oczy w 39-ym?

Dodaj komentarz