Niebezpieczne sytuacje na linii człowiek-wilk

wzrost szkód wyrządzanych przez wilki na terenie województwa podlaskiego

 

W związku z zaobserwowanym zjawiskiem dotyczącym wzrostu szkód wyrządzanych przez wilki na terenie województwa podlaskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku przekazała procedury postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek - wilk.

 

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta. Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m)
lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

 

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Najlepiej zawiadom o tym zdarzeniu RDOŚ, właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

 

Więcej informacji:

6 Komentarzy

Czesław

24/02/2023

Moja metoda na wilka. Jak wilk mnie zaatakuje to ja wkładam głęboko rękę w jego tyłek i przewracam go na lewą stronę . Wtedy wilka zęby już nigdy nie zrobią mi nic złego . Proste ? Proste ! Wilk syty i ja cały ! 

Normalny

24/02/2023

Wilki są pod ochroną. Źle robisz Czesiek. Znęcanie się nad zwierzętami nie jest niczym dobrym.

Nieznany

25/02/2023

Problem z wilkami jest ponieważ one są do człowieka przyzwyczajone Prawie każdy wilk jest kilka razy odławiany i przewożony z miejsca w miejsce Dużo jest też znakowanych lub z nadajnikami One nie mają prawie żadnego instynktu 

Na wilka to tylko ołów. Kilka gram i po kłopocie. Nie pora jak dojdzie do tragedii. Oby pierwszym łupem padł pseudoekolog a nie np dziecko czyosoba starsza.

Skoro mamy takie zalecenia aby bronić się przed wilkiem to oznacza Ze jednak może on zaatakować? Czyli nie jest prawda ze on unika człowieka i człowiek tylko przypadkiem może go zobaczyć? To w końcu jak z tym jest panie Misiewicz WPN? Można tego wilka spotkać czy nie w końcu?

Heniek

25/02/2023

Opamiętaj się Czesławie ! I wy myśliwi też, wilki nie atakują ludzi, chyba że są zmuszone do obrony przed wami.

Dodaj komentarz