Neon „Albatros” zabytkiem województwa podlaskiego

neon „Albatros” wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego

Decyzją prof. Małgorzaty Dajnowicz, podlaskiej konserwator zabytków, znajdujący się w Augustowie neon „Albatros” został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

 

Neon „Albatros” powstał na początku lat 60. XX wieku. Znajduje się na elewacji budynku popularnej restauracji rozsławionej na całą Polskę dzięki piosence Janusza Laskowskiego „Beata”. - Neon ma formę przestrzennego, metalowego napisu malowanego od frontu na biało, z kolei po bokach - na kolor srebrny. Czcionka wyrazu jest stylizowana zamaszyście nakreśloną pierwszą literą "A", płynnie łączącą się z kolejnymi literami szyldu – przekazała prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

 

Podczas jednego z remontów (po 2002 roku) nieznacznie został zmieniony kształt litery "T", poprzez "skrócenie" poprzeczki. W pierwotnej wersji wydłużona poprzeczka kończyła się dużo dalej niż sam napis "Albatros". Wniosek do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków złożyła Augustowska Spółdzielnia Spożywców „Społem w Augustowie.

1 Komentarzy

Betonowa kula

25/11/2020

Brawo, widać w Augustowie dbają o historyczne detale i smaczki w przestrzeni miejskiej. Za to u nas w ratuszlandzie jest zupełnie na odwrót.To taka dziwna mentalność gatunku stworzenia: głąb ratuszowy (łac. glembus ratimbecylus). Gatunek ten stałe się rozwija i osiąga kolejne sukcesy w krzewieniu hasła: ,,polbruk, beton i styropian naszym przyjacielem jest''. Dlatego, w tym miejscu wypada szczególnie, ale to bardzo szczególnie pozdrowić pseudokonserwatora zabytków, wybitnych architektów i planistów z naszej wsi oraz całą drużynę towarzysza Kadafiego. 

 

Dodaj komentarz