Koniec z godziną dla seniorów, otwarte galerie i muzea

Zniesienie godzin dla seniorów od 1 lutego

Od 1 lutego ponownie otwarte zostają sklepy w galeriach handlowych oraz instytucje kultury - galerie sztuki i muzea. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, stoki narciarskie, hotele i restauracje. 

 

W czwartek (28.01) podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach we wprowadzonych przez rząd obostrzeniach. Od przyszłego tygodnia ponownie otwarte zostają sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Zniesiona zostaje również godzina dla seniorów. 

 

- Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku. Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę - spadek też jest mniej więcej 10 procentowy. Ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach - hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji. Sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są 2 ryzyka: jedno dot. sytuacji międzynarodowej, a drugie dot. nowych mutacji wirusa. Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne. Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora - ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione - mówił podczas konferencji Niedzielski.

 

Przynajmniej do 14 lutego wciąż obowiązywać będą pozostałe ograniczenia m.in. zakaz organizacji wesel, zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki, a restauracje i bary wciąż działać będą tylko na wynos i dowóz. Zamknięte pozostają stoki narciarskie, a hotele są dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Nie licząc klas I-III, wciąż obowiązuje też zdalne nauczanie. 

Dodaj komentarz