W niedzielę (18.07) w Gibach po raz drugi odbyły się obchody związane z 76. rocznicą Obławy Augustowskiej.
Samorządowcy, mieszkańcy gminy Giby i poczty sztandarowe oddali wczoraj hołd ofiarom Obławy Augustowskiej. Przed południem odbyła się Msza Święta w kościele pod wezwaniem świętej Anny w Gibach, a następnie zebrani udali się pod Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej oddać hołd pomordowanym Patriotom. Całość zakończyła wspólna agapa na placu obok hali sportowej.
Dzień wcześniej, w sobotę (17.07) odbył się rajd rowerowy śladami Ofiar Obławy Augustowskiej, a w piątek (16.07) wieczornica przy Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorem wydarzenia była Gmina Giby, Parafia Rzymskokatolicka w Gibach i Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Białymstoku. Współorganizatorami są Komitet Społeczny Mieszkańców Gminy Giby, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Łagierników Pamięci Żołnierzy AK, Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Związek Sybiraków Oddział Augustów. Patronem Honorowym jest Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dodajmy, że tydzień wczesniej również odbył się obchody związane z 76. rocznicą Obławy Augustowskiej, zorganizowane przez Związek Pamięci Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 Roku oraz Komitet Obchodów 76. Rocznicy Obławy Augustowskiej pod przewodnictwem posła Jarosława Zielińskiego.
Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej, przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określaną mianem Obławy Augustowskiej.
Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie jest znana dokładnie ani data początkowa, ani końcowa operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12, a 28 lipca. Zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.