Ekspresówki Suwałki-Białystok nie ma w planach

Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku bez drogi z Suwałk do Białegostoku

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt nowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Dokument nie zakłada modernizacji drogi krajowej nr 8 na odcinku Suwałki – Białystok do standardów „ekspresówki”.

 

O takie rozwiązanie wielokrotnie apelowali samorządowcy m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa, a także przedsiębiorcy z regionu. Tożsame stanowisko zaprezentował Podlaski Zespół Parlamentarny, którym kieruje poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński. W tej sprawie skierowano do Ministerstwa nawet specjalną petycję z kilkoma tysiącami podpisów. Aktualnie Ministerstwo Infrastruktury prowadzi konsultacje społeczne ww. dokumentu, które potrwają do 17 września 2021r.

 

Program do 2030 roku zakłada, że w województwie podlaskim wybudowane zostaną następujące odcinki:

  • Droga S19 Kuźnica – Białystok – 52,9 km,
  • Droga S19 Białystok – Dobrzyniewo – Krynice – 18,9 km,
  • Droga S19 Białystok-Plisko – gr. woj. (Chlebczyn) – 128 km,
  • Droga S61 Suwałki – Szypliszki – 24,2 km,
  • Droga S61 Ostrów Maz. – Szczuczyn – 91 km,
  • Budowa S16 Ełk – Knyszyn – 67 km.

 

- Zwłaszcza ta ostatnia pozycja budzi kontrowersje - informuje Urząd Miasta w Suwałkach. Dyskusyjną kwestią jest przecięcie planowanej drogi z przyrodniczo cenną doliną Biebrzy, otuliną Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz terenami Natura 2000 na co już wielokrotnie zwracali uwagę nie tylko ekolodzy ale też samorządowcy. Drugą kwestią jest wydłużenie drogi co pociągnie za sobą istotne skutki ekonomiczne ale też i przyrodnicze. Sama budowa estakady nad doliną Biebrzy to koszt – jak szacują drogowcy - w zależności od wariantu od 143 do 252 mln zł.

 

Pomiary ruchu drogowego z 2020 roku, mówią o tym, że drogą od Białegostoku do Augustowa porusza się najwięcej pojazdów w naszym województwie, nie licząc oczywiscie "espresówki" z Warszawy do Białegostoku. Dziennie jedzie tędy około 4500 samochodów ciężarowych. To oznacza, że rocznie jest to ponad 1,5 mln tirów.

 

- Połączenie dróg Via Baltica i Via Carpatia powinno odbyć się poprzez modernizację drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej. Zapewni to dobre skomunikowanie północnej części województwa ze stolicą regionu ale też i resztą kraju. Ta droga jest ok 30 km krótsza niż forsowane połączenie na linii Ełk – Knyszyn. To oznacza tańszą budowę i szybszy przejazd oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla. Wszystkie te miejscowości jak Augustów, Sejny, Suwałki, Sztabin, Suchowola powinny mieć dobre połączenie ze stolicą województwa – mówił kilka miesięcy temu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

Źródło: UM Suwałki

5 Komentarzy

Przyjdzie PO i wszystko będzie tak jak było ... ha ha ... = praca dla swoich i nic nie mogę T..k.... a pieniędzy nie ma i nie będzie bo znajomi robią na Vacie ... biznesy

Antytrollik

20/08/2021

Dodane przez Janek w odpowiedzi na

Jasiu miły, czy wiesz, że w latach 2007-2015 oddano w Polsce 885 km autostrad, 1207 dróg ekspresowych i 1350 km dróg krajowych (niezbędne przy budowie procedury rozpoczynano od tzw. zera).       W  latach 2015-2021 oddano w Polsce 180 km autostrad, 1150 km dróg ekspresowych i tylko 250 km dróg krajowych (w większości plany były już wcześniej opracowane, a procedury zakończone).I taka ciekawostka w roku 2015, 2017 i 2018 nie oddano do użytku ani jednego kilometra autostrady. A najwięcej o profesjonalizmie obecnej ekipy świadczy zaawansowanie budowy obwodnicy Łomży w ciągu trasy s61  ha, ha ha, ha. A Jasiu pewnie popiera budowę nowej drogi przez  bagna Biebrzy i dziewicze lasy (obszar natura 2000), czy to prawda Jasiu?

 

Młody

21/08/2021

Dodane przez Janek w odpowiedzi na

Ciekawostka - w latach 2008-2015 Polska osiągnęła 28% wzrostu gospodarczego. Dla porównania - Czechy i Węgry miały w tym samym czasie poniżej 7%. Wrzucam to gdyby kogoś interesowały liczby i fakty, a nie populistyczne pyskówki.
Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz