Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy z Diecezji Ełckiej dziękowali za tegoroczne plony. W sobotę (07.09) w Gibach odbyły się Diecezjalne Dożynki pod hasłem „Z Maryją we wspólnocie Kościoła dziękujemy Bogu za plony”.
Świętowanie rozpoczęło się pod kościołem pw. św. Anny w Gibach, gdzie przedstawiciele wsi, Kół Gospodyń Wiejskich oraz wspólnot z całej diecezji prezentowali przygotowane wieńce dożynkowe, biorące udział w konkursie na najpiękniejszy z nich. Obecni na wydarzeniu Ks. Bp Jerzy Mazur oraz Ks. Bp Pomocniczy Dariusz Zalewski obejrzeli i pobłogosławili każdy z nich, zamieniając kilka słów z przedstawicielami i twórcami pięknych roślinnych rzeźb.
Następnie, obecni Biskupi, Księża oraz goście, przeszli w uroczystej procesji na plac celebry, gdzie Ks. Bp Jerzy Mazur przewodniczył Mszy Świętej. Na jej początku, obecnych gości powitał Wójt Gminy Giby, Pan Robert Bagiński oraz Proboszcz parafii pw. św. Anny w Gibach, Ks. Jarosław Pierzgalski. Następnie, starostowie dożynek przywitali Biskupa Ełckiego chlebem, owocem tegorocznych zbiorów. Później obecni w Gibach odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której przyszedł czas na rozstrzygnięcie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym komisja wybierała spośród 55 zgłoszonych wieńców.
W kategorii wieńców dożynkowych tradycyjnych: I miejsce zajęli twórcy z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej z Drygał, II miejsce przypadło twórcom wieńca z par. pw. Matki Bożej Anielskiej w Monkiniach, a III twórcom z par. pw. Wniebowzięcia NMP w Kalinowie. W kategorii „Równianka żniwna”: I miejsce: par. pw. św. Antoniego z Padwy w Prostkach, II miejsce: par. pw. MB Częstochowskiej w Becejłach, a miejsce III: par. pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach. W kategorii wieńców dożynkowych z elementami pobożności Eucharystycznej I miejsce zdobyli twórcy z par. pw. Zwiastowania NMP w Janówce, II miejsce zdobyli twórcy z par. pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach, a III miejsce par. pw. św. Antoniego z Padwy w Prostkach. W ostatniej kategorii, wieńców dożynkowych z elementami pobożności Maryjnej: I miejsce par. pw. Przemienienia Pańskiego w Krasnopolu, II miejsce przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich Klejwy, a III miejsce: par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie. Wszyscy pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni za pracę i czas włożony w przygotowanie wieńców.