Szachiści z Nowej Wsi najlepsi

Finały Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej oraz Licealiady w szachach

W miniony weekend odbyły się Finały Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej oraz Licealiady w szachach. Doskonale spisali się zawodnicy z Nowej Wsi w gminie Suwałki.

Sobotnie (05.12) zawody Igrzysk Dzieci odbyły się w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach. We wszystkich grupach wystartowały po 4 zespoły (48 dzieci i młodzieży). Każdy zespół składał się z 4 zawodników (w tym obowiązkowo jedna dziewczyna). Zawody rozgrywane były systemem 2-kołowym, a tempo gry wynosił 10 minut + 5 sekund za każde posunięcie od początku partii. Zawody miały bardzo zacięty charakter, a liderzy zmieniali się z rundy na rundę. Najrówniej prezentowała się Szkoła Podstawowa z Nowej Wsi, która po wygraniu eliminacji potwierdziła swoją klasę i zwyciężyła również w finale. Na drugim miejscu znalazła się KSP Blachnickiego Białystok z najmłodszymi zawodnikami całych mistrzostw (średnia wieku nieco ponad 9 lat). Po niewykorzystaniu wielu szans na lepsze miejsce, trzecią pozycję wywalczyła SP nr 11 w Suwałkach, a 4 miejsce SP nr 45 Białystok.

Wyniki indywidualne:

• I szachownica - Sawicki Dorian SP Nowa Wieś
  • II szachownica - Butkiewicz Jan SP Nowa Wieś
  • III szachownica - Boguszewski Kacper SP Nowa Wieś
  • IV szachownica - Kicińska Zofia SP nr 45 Białystok

W niedzielę rywalizowała Młodzież Szkolna i Licealiści w Szkole Podstawowej nr 45 w Białymstoku. W młodszej grupie murowanym faworytem byli Mistrzowie Polski z wrześniowych zawodów w Szklarskiej Porębie - SP nr 11 Suwałki. Słabsza dyspozycja i trzymiesięczny okres przerwy spowodował uśpienie czujności co wykorzystała drużyna SP nr 53 Białystok zasłużenie zwyciężając całe zawody. Kolejne miejsca zajęli: 2. SP nr 11 Suwałki, 3. SSP 3 BTO Białystok i 4. SP 3 Bielsk Podlaski.

• I szachownica - Paszkowski Krystian SP 53 Białystok
  • II szachownica - Pojawa Jakub SP 11 Suwałki
  • III szachownica - Jurewicz Igor SP 53 Białystok
  • IV szachownica - Pęksa Zuzanna SP 53 Białystok

Grupa Licealiady to walka o czołowe miejsca dwóch "imienników" z Białegostoku i Suwałk, czyli I LO i II LO. Suwałki wywalczyły dwa medale, ale najważniejszy tytuł przypadł II LO w Białymstoku. Pozostałe miejsca: 2. II LO Suwałki, 3. I LO Suwałki, 4. I LO Białystok.