Zakończyła się trzecia edycja Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo. W sobotę (19.08) na zebranych czekał wernisaż wystawy Górski i Kaufman Bros & Sistas "Wyśniona historia kina na Podlasiu" oraz Gala Finałowa i nagrodzenie młodych twórców za najlepszy film krótkometrażowy.
Za nami trzy dni z dobrym kinem i gwiazdami dużego ekranu. W sobotni (19.08) wieczór zakończyła się 3. edycja filmowego festiwalu upamiętniającego urodzonego w Suwałkach, wybitnego reżysera Andrzeja Wajdę. Tegoroczna edycja poświęcona została słynnego filmowcowi i wieloletniemu współpracownikowi Wajdy - Edwardowi Kłosińskiemu, a do Suwałk przyjechała jego żona Krystyna Janda oraz Magda Umer, Jowita Budnik, czy Michał Kwieciński.
Ostatni dzień tegorocznej edycji festiwalu rozpoczął się pokazem filmu w Suwalskim Ośrodku Kultury "Lekcja polskiego kina. Jak powstała polska szkoła filmowa opowiada Andrzej Wajda". Później, w Galerii Sztuki Stara Łaźnia odbył się wernisaż wystawy Górski i Kaufman Bros & Sistas "Wyśniona historia kina na Podlasiu", a także promocja albumu o tym samym tyle. Na 40 zdjęciach wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu można zobaczyć m.in. zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody, czyli Andrzeja Wajdę, Borisa Kaufmana i Benjamina Zemacha, ikonę kina doku- mentalnego Dzigę Wiertowa, znane przedwojenne aktorki Norę Ney, Renatę Radojewską i Tolę Mankiewiczównę, gwiazdy kina i teatru jidysz Minę Bern i Miriam Kressin, wybitnych kompozytorów muzyki filmowej: Mischę Spoliansky'ego, który odkrył Marlene Dietrich oraz Jaya Gorneya, dzięki któremu do filmu trafiła Shirley Temple, niezwykłą kostiumografkę i scenografkę Aleksandrę Ekster, jednego z czołowych operatorów polskiego kina Alberta Wywerkę, a także wynalazcę Piotra Lebiedzińskiego, który konkurował z samymi braćmi Lumiere. Wszyscy urodzili się w Białymstoku lub na Podlasiu oraz mieli realny wpływ na historię nie tylko polskiego, ale i światowego kina. Na potrzeby wystawy w postaci z przeszłości wcielili się współcześni artyści i twórcy, również związani z Podlasiem: m.in. aktorki i aktorzy, reżyserki i reżyserzy, kostiumografka, producent, kompozytor, twórcy teatralni i muzycy.
Podsumowaniem projektu stał się wydany w październiku 2022 roku album Wyśniona historia kina na Podlasiu ze specjalnym wstępem krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego. Album zaliczony został w „Aktualnościach Filmowych" Canal Plus przez Karolinę Korwin Piotrowską i Łukasza Maciejewskiego do najciekawszych filmowych książek 2022 roku. Producentem wystawy i wydawcą albumu jest Białostocki Ośrodek Kultury - album i wystawa powstały w ramach dwóch edycji Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar w 2021 i 2022 roku.
Na koniec wydarzenie znów przeniosło się do sali imienia Andrzeja Wajdy w SOK, gdzie odbyła się uroczysta Gala Finałowa, podczas której podziękowania otrzymali twórcy i współtwórcy festiwalu, a także ogłoszono zwycięzców konkursowego przeglądu filmów krótkometrażowych. Trzecie miejsce i 2000 złotych za piękną formę graficzną, zaskakujący i nowoczesny pomysł scenariuszowy oraz wpisanie tradycyjnej legendy w nasza codzienność otrzymał Jakub Dolny z państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi za film "Wielki Mały Gigant". Drugie miejsce i 3000 złotych za ciekawą formę łączącą gatunki filmowe, doskonałe zdjęcia, stworzenie fascynującego bohatera i wciągającą grę aktorską Mateusz Żegliński z Akademii Sztuki w Szczecinie za film "Słoń". Pierwsze miejsce i 10 tysięcy złotych za umiejętne ujęcie całego życia, zarówno człowieka jak i psa, w małej pigułce, dla filmu krótkiego - bo po co dużo mówić i pokazywać, skoro w ciągu 184 sekund można pokazać wszystko, otrzymał Maciej Białoruski z państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi za film "4 psy". Zwieńczeniem trzech dni z festiwalem był koncert Magdaleny Umer z zespołem pod hasłem "Wciąż się na coś czeka".
Głównym organizatorem Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo jest Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzeja Pągowskiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem jego pomysłodawczyni, Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, a także prestiżowych instytucji związanych z filmem. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest grafik i plakacista Andrzej Pągowski, a dyrektorem programowym filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.