Wyposażenie strażaków do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych

Wyposażenie strażaków do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych

 

Do zadań Straży Pożarnej należy nie tylko gaszenie pożarów czy pomoc przy wypadkach drogowych. Często zdarza się także, że są wzywani do akcji w przypadku trudnych warunków atmosferycznych, takich jak wichury, burze czy powodzie i podtopienia. Jakie niezbędne wyposażenie jest im wówczas potrzebne? Dowiesz się tego z poniższego wpisu!

 

Zerwany dach, powalone drzewo, podtopienia i podmycia – strażacy są zazwyczaj pierwszą pomocą do udzielania wsparcia w tego typu przypadkach. Aby jednak mogli pomagać innym w sposób skuteczny i bezpieczny, sami muszą być wyposażeni w odpowiedni strój i akcesoria. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej takiemu wyposażeniu do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych!

 

Plandeka i worki powodziowe niezbędne w walce z żywiołem

Na wyposażeniu Straży Pożarnej koniecznie powinny się znaleźć: plandeka, która pozwoli zabezpieczyć np. zerwany czy podziurawiony dach, oraz worki powodziowe, dzięki którym możliwa będzie lepsza ochrona nieruchomości czy wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych. To niezbędne akcesoria zarówno w trakcie gwałtownej wichury czy burzy, jak i powodzi czy podtopień, które również w Polsce zdarzają się w ostatnich latach zdecydowanie częściej.

 

Odpowiedni rozmiar plandeki używanej przez Straż Pożarną pozwoli tymczasowo zabezpieczyć budynek z zerwanym dachem lub inne przedmioty, maszyny czy miejsca zagrożone zalaniem. Dodatkowo plandeka sprawdzi się także w innych sytuacjach – na przykład do zabezpieczenia przed brudem czy silnym wiatrem. Aby jednak jej działanie było skuteczne, taka plandeka musi być przede wszystkim odporna na warunki atmosferyczne, pleśnioodporna oraz łatwa do utrzymania w czystości.

 

Wodoodporny strój – buty taktyczne i sztormiak

Nawet najlepsze wyposażenie nie pomoże strażakom w usuwaniu skutków wichur czy powodzi, jeśli sami nie będą odpowiednio zabezpieczeni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego niezbędny jest profesjonalny, wodoodporny strój. Zaliczymy do niego między innymi buty taktyczne, które są wodoodporne i zapobiegają przed poślizgiem. Oprócz wody czy błota tego typu obuwie może być używane także na podłożach zanieczyszczonych różnego rodzaju olejami, smarami czy rozpuszczalnikami.

 

Równie istotna do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych będzie kurtka strażacka typu sztormiak. Jest ona nie tylko wodoodporna, ale dodatkowo chroni także przed wiatrem, jest odporna na rozdarcie czy uszkodzenie, a dzięki elementom odblaskowym zwiększa widoczność w trudnych warunkach. Co najważniejsze, kurtka sztormiak pozwala zadbać o komfort strażaka, dzięki czemu jest on dobrze przygotowany do niesienia pomocy innym.

 

Praca w trudnych warunkach atmosferycznych to dla strażaków niemal chleb powszedni. Mimo to odpowiednie wyposażenie i akcesoria są niezbędne – tylko dzięki nim będą mogli nieść pomoc w sposób profesjonalny i całkowicie bezpieczny oraz skutecznie pomagać w usuwaniu szkód powstałych w związku ze złą pogodą.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz