Witamina D - normy, właściwości i dawkowanie

Witamina D - normy, właściwości i dawkowanie

Witamina D nazywana jest witaminą słońca. Jej niedobór może powodować wiele niekorzystnych dla naszego organizmu konsekwencji, dlatego każdego dnia powinniśmy przebywać na słońcu, bo jest to najskuteczniejsza forma suplementacji. Dodatkowo witaminę D można pobierać z pożywienia oraz odpowiednio się suplementować.

 

Witamina D - dawkowanie

Każdy mieszkaniec Polski, niestety ze względu na położenie geograficzne kraju, witaminę D powinien suplementować. Obecnie mówi się nawet o braku konieczności zbadania poziomu witaminy D we krwi przed rozpoczęciem suplementacji, jednak zawsze warto to zrobić. Badania mówią również, że nawet odpowiednio zbilansowana dieta nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej dawki witaminy dzienne, a jedynie do 20% całości zapotrzebowania. Za główne źródło pobierania witaminy określa się syntezę skórną, która zachodzi przy udziale promieniowania UV. Jednak w Europie w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny, promieniowanie nie jest wystarczające. Dodatkowo, na niedobór witaminy może wpływać wysoki stopień pigmentacji skóry, zaawansowany wiek, zanieczyszczenie powietrza, zachmurzenie, a także brak aktywności w godzinach największego promieniowania na świeżym powietrzu. Dobranie odpowiedniej dawki zależy od obecnego poziomu witaminy D w krwi oraz szczególnych i indywidualnych uwarunkować. Jednak ogólne normy przyjmują, że:

 

  • dzieci w wieku 0-6 miesięcy potrzebują 400 IU/dobę,
  • dzieci 6-12 miesięcy 400-600 IU/dobę,
  • dzieci 1-10 lat 600-1000 IU/dobę
  • młodzież 11-18 lat 800-2000 IU/dobę
  • dorośli 19-65 lat 800-2000 IU/dobę
  • seniorzy 65-75 lat 800 - 2000 IU/dobę
  • seniorzy >75 lat 2000-4000 IU/dobę.

 

Normy zostały przyjęte w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie przez cały rok.

 

Witamina D - normy

Jeśli decydujemy się zbadać poziom witaminy D we krwi, warto poznać jej normy. Polski Zespół Ekspertów wraz we współpracy z Europejskim Towarzystwem Witaminy D - EVIDAS w 2018 roku opracowali aktualne wytyczne suplementacji i witaminą D. Jednak rozpoczęcie suplementacji warto rozpocząć od zbadania poziomu witaminy D we krwi. Normy obowiązujące wyglądają następująco:

 

  • niedobór
  • supoptymalne 20-30 ng/ml,
  • optymalne 30-5 ng/ml,
  • wysokie 50-100 ng/ml,
  • toksyczne >100 ng/ml.

Za najoptymalniejsze uznaje się utrzymanie stałego stężenia na poziomie około 30-50 ng/ml.

 

Witamina D - właściwości

Witamina D https://dietly.pl/blog/przewodnik-po-suplementacji-witaminy-d-formy-dawki-i-najwazniejsze-wskazowki posiada bardzo wiele różnych właściwości w organizmie. Odpowiada na prawidłową mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego. Dodatkowo reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową w ciele, przy pomocy wyrównania nieprawidłowego stosunku wapnia do fosforu w organizmie. Witamina D wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i  mięśniowego. Dodatkowo witamina D ma wpływ na układ odpornościowy i działa immunomodulująco. Wykazuje również działanie antynowotworowe, a niektóre badania wykazały, że prawidłowy poziom w organizmie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę. Witamina D odgrywa dużą rolę również w układzie krążenia, a także w metabolizmie wielu tkanek.

 

– Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz