Urlop okolicznościowy a śmierć członka rodziny

Urlop okolicznościowy a śmierć członka rodziny

 

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje, na które nie zawsze da się wcześniej przygotować. Dotyczy to zarówno momentów radosnych, jak i tych smutnych. Do tej ostatniej grupy zalicza się śmierć bliskiej osoby. W tych trudnych chwilach warto zdawać sobie sprawę z tego, że członkom rodziny przysługuje wówczas specjalny urlop.

 

Kto i kiedy może skorzystać z urlopu okolicznościowego? Na czym on polega i z jakimi obowiązkami się wiąże? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

 

Czym jest urlop okolicznościowy i komu przysługuje?

Urlop okolicznościowy to rodzaj płatnego urlopu, przysługującego pracownikom, którzy świadczą pracę w ramach stosunku pracy. Nie mogą więc z niego skorzystać osoby na umowach zlecenie lub o dzieło. Zasady przyznawania urlopów okolicznościowych reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania pracownikom zwolnień.

 

Kiedy można z niego skorzystać? Długość urlopu wiąże się z rodzajem zdarzenia, które wystąpiło w życiu pracownika.

 

Może on otrzymać dwa dni urlopu w związku z:

 

  • narodzinami dziecka,
  • własnym ślubem,
  • zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, rodziców (również ojczyma i macochy).

 

Natomiast jeden dzień płatnego urlopu przysługuje w przypadku:

 

  • ślubu dziecka pracownika,
  • śmierci członka rodziny (rodzeństwa, teściów, dziadków lub innej osoby na utrzymaniu pracownika).

 

Co ważne, urlop okolicznościowy nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli też do sytuacji losowej dojdzie w czasie urlopu wypoczynkowego, pracownik nie może wykorzystać urlopu okolicznościowego w późniejszym terminie.

 

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy jest co do zasady związany z sytuacją w życiu pracownika i jako taki musi być spożytkowany w ścisłym powiązaniu z danym wydarzeniem.

 

Choć zatem w przepisach nie jest powiedziane, że urlop ma być wykorzystany w dniu zajścia zdarzenia, to jednak należy go wykorzystać w momencie, który pozostaje w związku z daną okolicznością. Dotyczy to na przykład konieczności załatwiania formalności związanych z daną sytuacją, w tym choćby konieczności odwiedzenia urzędu lub dostarczenia wszelkiej dokumentacji i niezbędnych przedmiotów, których będzie potrzebował zakład pogrzebowy (np. DomPogrzebowyLomianki.pl). Urlop można też wykorzystać w dniu pogrzebu bliskiego członka rodziny.

 

Zasady udzielenia urlopu okolicznościowego - co trzeba wiedzieć?

Pracodawca przyznaje urlop okolicznościowy wyłącznie na pisemny wniosek pracownika, który z kolei musi powiadomić pracodawcę o skorzystaniu z takiego zwolnienia najlepiej z wyprzedzeniem lub jeśli nie jest to możliwe, w jak najszybszym czasie po zaistnieniu danej sytuacji. Należy to zrobić nie później niż w drugim dniu nieobecności.

 

Warto wiedzieć, że pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi urlopu okolicznościowego, jeśli ten drugi dopełnił opisanych powyżej formalności. Dodatkowo pracownik musi przedstawić dokumenty potwierdzające uprawnienia do urlopu. W przypadku zgonu członka rodziny będzie to na przykład akt zgonu, który udostępnia się pracodawcy wyłącznie do wglądu.

 

Urlop okolicznościowy dla pracowników z okazji ważnych zdarzeń

Nie jesteśmy w stanie perfekcyjnie zaplanować wszystkich sytuacji. Życie często nas zaskakuje. Gdy już wystąpią nieprzewidywalne okoliczności, warto zdawać sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie w takich momentach przysługują nam urlopy okolicznościowe, regulowane przez przepisy polskiego prawa, pozwalające spędzić ważne momenty z najbliższymi.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz