Nie daj się nabić w butelkę, czyli jak mądrze wybrać dietetyka

Nie daj się nabić w butelkę, czyli jak mądrze wybrać dietetyka

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na usługi dietetyków, a co za tym idzie, zaczynają powstawać kolejne gabinety poradnictwa dietetycznego. Okazyjne ceny zachęcają klientów do umówienia się na wizytę, którzy niczego nieświadomi wpadają w pułapkę amatorów i pseudodietetyków. Wybór specjalisty nie musi jednak być z góry skazany na porażkę. Wystarczy zwrócić uwagę na jego wykształcenie, cennik usług oraz zachowanie podczas pierwszej konsultacji. 
 
Sprawdź wykształcenie i doświadczenie zawodowe dietetyka 


Zawód dietetyka nie jest licencjonowany, dlatego może nim się nazywać zarówno absolwent pięcioletnich studiów, jak i osoba, która ukończyła dwudniowe warsztaty online. To duży problem, ponieważ nieświadomi klienci gabinetów poradnictwa dietetycznego mogą zostać bardzo łatwo zmanipulowani i współpracować z kimś, kto nie posiada odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Kluczowe jest zatem sprawdzenie, czy wybrany przez nas specjalista może pochwalić się dyplomem ukończenia uczelni wyższej lub zaświadczeniem MEN o odbytym rocznym kursie dietetyki w Białymstoku. Dobrze widziane są również certyfikaty z dodatkowych szkoleń, które świadczą o ambicjach i chęci ciągłego rozwoju w dziedzinie żywienia. Dietetycy oraz specjaliści ds. dietetyki często umieszczają skany dyplomów oraz informacje o posiadanym wykształceniu na swoich stronach internetowych. 
 
Dokładnie przeanalizuj cennik usług


Wielu klientów gabinetów dietetycznych wybiera te, które oferują najtańsze usługi. To częsty błąd, który może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz samopoczuciu. Okazyjne ceny być może są zachęcające, jednak warto uświadomić sobie, że żaden profesjonalista po studiach lub kursie dietetyki w Krakowie nie wycenia swoich usług zbyt nisko. Szczególnie, że praca ta wymaga wiele wysiłku włożonego w zdobywanie wiedzy, godzin spędzonych na układaniu indywidualnych jadłospisów, a niekiedy także konieczności wzięcia udziału w dodatkowych kursach - dietetycy często muszą opłacić je z własnej kieszeni. Z drugiej strony, bardzo wysokie ceny mogą świadczyć o próbie żerowania na naiwności klienta, który nie orientuje się w kosztach usług dietetycznych. Najlepszym wyborem będzie przeanalizowanie cenników w kilku okolicznych gabinetach oraz wybór najbardziej odpowiedniego dla siebie. 
 
Zachowaj czujność podczas pierwszej wizyty


Sygnały alarmowe świadczące o braku profesjonalizmu dietetyka mogą pojawić się już na pierwszej wizycie. Po pierwsze, żaden doświadczony specjalista nie przygotowuje jadłospisu bez uprzedniego przeanalizowania wyników badań klienta oraz przeprowadzenia z nim szczegółowego wywiadu. Często zdarza się jednak, że pacjent otrzymuje gotową dietę już w czasie pierwszego spotkania z dietetykiem, który prawdopodobnie używa uniwersalnego schematu dla wszystkich swoich pacjentów. Sytuacja ta jest niedopuszczalna i nieetyczna, ponieważ żaden przypadek nie jest taki sam. Jeśli działania specjalisty wzbudzają wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do innego gabinetu poradnictwa dietetycznego. 

Dodaj komentarz