Lot paralotnią — jak się do niego przygotować?

Lot paralotnią — jak się do niego przygotować?

 

Lot paralotnią to gwarancja niesamowitych przeżyć, pięknych widoków, poczucia wolności i nutki adrenaliny. Nie dziwi zatem, że ta dyscyplina stała się szczególnie popularna również w naszym kraju. Z roku na rok przybywa amatorów podniebnych przeżyć. Jednak przed podjęciem wyzwania należy się dobrze do niego przygotować. O czym należy pamiętać?

 

Co takiego niezwykłego jest w locie paralotnią?

Chyba każdy z nas będąc dzieckiem, marzył o tym, by latać jak ptak czy Superman. Podziwiać świat z góry i czuć pełną swobodę. Lot paralotnią daje możliwość spełnienia tych marzeń. Jest to niepowtarzalne przeżycie, którego nie można pomylić z niczym innym. Dostarczające wielu wrażeń i emocji. Jest to również możliwość na przełamanie strachu dla osób mających lęk wysokości — w takim wypadku sprawdzi się lot w tandemie, czyli wspólny.

 

O co należy zadbać przed pierwszym lotem?

Dla osób, które nie miały do czynienia z tą dyscypliną, powinno się zacząć od lotu paralotnią w tandemie z doświadczonym instruktorem. Jest on osobą odpowiedzialną, która steruje całym procesem — nam pozostaje jedynie stosowanie się do jego poleceń i podziwianie widoków. Przed odbyciem takiego lotu należy jedynie przejść krótki kurs bezpieczeństwa i zapoznać się z zasadami panującymi w powietrzu. Nie musimy dysponować żadnym, specjalistycznym sprzętem, mocowaniami czy kaskami — wszystko zapewnia firma, która organizuje przelot.

 

Kto może odbyć lot paralotnią?

 Nie ma większych przeciwwskazań do odbycia lotu paralotnią — główne ograniczenia tkwią w głowie. Jeżeli rodzic lub opiekun prawny wyrazi zgodę, w tandemie z instruktorem latać może nawet dziesięcioletnie dziecko. W przypadku osób dorosłych ograniczenie może stanowić waga, ponieważ pasażer musi ważyć nie więcej niż 120 kg. Również osoby mające problem z chodzeniem lub całkowity brak kondycji nie powinny decydować się na to doświadczenie. Aby rozpocząć taki lot i wzbić się w powietrze trzeba przebiec spory kawałek, długości nawet 50 m, a to wymaga nieco sprawności fizycznej.

 

Wyposażenie niezbędne podczas lotu

W trosce o bezpieczeństwo uczestnik lotu paralotnią musi być wyposażony w odpowiedni kask. Z reguły dostarcza go organizator lotu. Po stronie pasażera pozostaje kwestia ubioru i obuwia. Ubiór nie musi być specjalistyczny, musi być natomiast wygodny. Najlepiej sprawdzi się dres, ciuchy do ćwiczeń czy inne części garderoby, które nie będą krępować ruchów. Ważna jest również odpowiednia termoizolacja. Podczas lotu paralotnią wzbijamy się na wysokość nawet kilkuset metrów, gdzie temperatura może być znacznie niższa. Dodatkowe wrażenie chłodu powoduje wiatr niosący naszą paralotnię.

 

Bardzo ważne jest obuwie

Równie ważne co ciuchy, są odpowiednie buty. Muszą być wygodne, lekkie, a jednocześnie powinny stabilizować kostkę. Jest to szczególnie ważne podczas rozbiegu, kiedy bardzo łatwo o kontuzję. Wykluczone są natomiast buty, które mogą spaść w czasie biegu lub lotu — sandały, klapki czy inne bez pięty. Lot paralotnią będzie w pełni bezpieczny jedynie wtedy, gdy zadbamy o każdy jego etap.

Dodaj komentarz