Kiedy zdecydować się na montaż elektrycznych puszek podtynkowych?

Kiedy zdecydować się na montaż elektrycznych puszek podtynkowych?

 

Instalacyjne puszki elektryczne dzielą się zasadniczo na dwie kategorie: puszki natynkowe oraz puszki podtynkowe, przy czym znacznie częściej wybierane są właśnie te drugie. Czym charakteryzują się puszki elektryczne typu podtynkowego i kiedy należy zdecydować się na montaż takiego właśnie osprzętu?

 

Do czego służy puszka elektryczna?

Warto na samym początku pochylić się nad kwestią przeznaczenia puszek elektrycznych. To osprzęt właściwie niezbędny do prawidłowego (i bezpiecznego) funkcjonowania instalacji elektrycznej w domu, budynku przemysłowym czy użytkowym.

 

Puszki elektroinstalacyjne, tak podtynkowe, jak i natynkowe to wyposażenie umożliwiające łączenie oraz rozdzielanie przewodów elektrycznych znajdujących się w instalacji. Jednocześnie, dzięki wykonaniu z bardzo odpornego tworzywa, puszki elektryczne stanowią solidne zabezpieczenie mechaniczne dla poszczególnych elementów instalacji, w tym osprzętu. Chronią przed przedostawaniem się wody, kurzu i podobnych zabrudzeń. W przypadku puszek podtynkowych można również mówić o formie umożliwiającej wizualne „ukrycie” przewodów w ścianie. 

 

Biorąc pod uwagę powyższe właściwości puszek, warianty podtynkowe i natynkowe są równie użyteczne, a różni je jedynie miejsce montażu. 

 

Specyfikacja podtynkowych puszek elektrycznych

Nie każdy wie, że także w kategorii puszek podtynkowych można wymienić kolejne podtypy. Osprzęt elektroinstalacyjny tego rodzaju może być bowiem przeznaczony albo do założenia w ścianach murowanych, albo wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych. Do tego należałoby również wymienić puszki podtynkowe pojedyncze, podwójne i większe.

 

Wielkość puszki elektrycznej podtynkowej uzależniona będzie od docelowego wykorzystania – musisz wiedzieć, że takie elementy produkowane są w różnych głębokościach. Zwykłe (płytkie) puszki podtynkowe będą tymi najczęściej wykorzystywanymi w mniej rozbudowanych instalacjach elektrycznych czy też w przypadku montażu niewielkiej liczby przewodów w jednej puszce. Pogłębione (głębokie) puszki elektryczne są z kolei wyposażeniem pozwalającym na bezpieczne rozmieszczenie i połączenie więcej niż kilku przewodów elektrycznych oraz pozwalają na montaż dodatkowych elementów takich jak np. sterowniki dopuszkowe.

 

Zastosowanie – gdzie sprawdzi się puszka podtynkowa?

Przyjęła się pewna zasada, że puszka podtynkowa montowana jest wszędzie tam, gdzie ważna jest aranżacja wnętrza – ukrycie puszek w ścianie zapewnia odpowiednie, wizualne wykończenie pomieszczenia czy całego budynku. Ma to znaczenie, gdy w puszce znajduje się podłączenie dla takiego osprzętu, jak gniazdko elektryczne czy łącznik światła – wówczas takie elementy będą zrównane z powierzchnią ściany.

 

W puszkach podtynkowych stosowane są dodatkowo specjalne pokrywy, które osłaniają przewody, a już po nałożeniu tynku pozwalają na łatwe zlokalizowanie miejsca wykonania połączenia lub rozgałęzienia. W przypadku użytku typowo domowego puszki podtynkowe będą z pewnością tymi montowanymi standardowo.

 

Jeśli w budynku istnieje ryzyko wywołania pożaru czy innych niebezpiecznych zdarzeń, specjaliści decydują się na montaż pod tynkiem puszek odpornych na działanie ognia (chociaż nawet te standardowe modele są w stanie zachować swoje właściwości do temperatury przekraczającej kilkaset stopni Celsjusza) – w tym takich wariantów, jak puszki samogasnące czy też puszki ognioodporne mogące wytrzymać żar aż do 950 stopni. Tak wysoka trwałość wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo przewodów i całej instalacji – puszka jest w stanie osłonić te elementy przez kilkadziesiąt minut od pojawienia się ognia. 

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz