Guzek na nadgarstku - to może być ganglion. Dlaczego powstaje i co z nim zrobić?

 

Niewielki guzek w okolicy nadgarstka może zaniepokoić. Jednak nie zawsze zmiana taka oznacza groźną chorobę. Bardzo często jest to ganglion, czyli torbiel galaretowata. Dowiedz się, jak rozpoznać taką zmianę i jak wygląda jej leczenie!

 

Co to jest ganglion?

Ganglion jest guzkiem pojawiającym się w pobliżu stawów i ścięgien. Ta galaretowata, wypełniona płynem stawowym narośl bardzo często pojawia się na nadgarstku, a także palcach dłoni, stopach, kolanie czy łokciu. Ganglion nie ma stałych wymiarów, może zmieniać swój rozmiar, a nawet pojawiać się i znikać. Zazwyczaj jest on przede wszystkim problemem estetycznym, czasem jednak może wywoływać dolegliwości bólowe, a także ograniczać ruchomość stawu. Należy również pamiętać, że ganglion nie jest zmianą nowotworową.

 

Przyczyny powstawania ganglionu

Powstawanie ganglionu wiąże się z serią powtarzalnych mikrouszkodzeń w obrębie stawu lub jego jednym większym przeciążeniem. Zazwyczaj związane jest to z uprawianiem sportu, zawodowo lub amatorsko, a także z rodzajem wykonywanej pracy. Dość często ganglion, szczególnie na nadgarstku, pojawia się u osób dużo pracujących przy komputerze. Guzek ten może być również wywoływany przez zmiany zwyrodnieniowe czy stany zapalne ścięgien oraz mięśni. Ganglion najczęściej pojawia się w okresie od 20 do 40 roku życia.

 

Objawy ganglionu

Ganglion jest guzkiem mogącym osiągać rozmiary nawet do kilku centymetrów średnicy, choć mniejsze gangliony wyczuwalne są jedynie palpacyjnie. Pojawia się w okolicy stawów i może zmieniać swoją objętość, a nawet całkowicie zniknąć przy odciążeniu stawu. Wypełniony jest galaretowatym płynem stawowym, dlatego nazywany jest również torbielą galaretowatą. Charakterystyczna jest jego przesuwalność. Guzek może być bardzo miękki i twardnieć w momencie zagęszczenia płynu w jego wnętrzu. Najczęściej pojawia się na grzbiecie stopy, palcu, łokciu, kolanie lub nadgarstku.

 

Diagnostyka ganglionu

Diagnostyka ganglionu jest potrzebna nawet wtedy, gdy narośl nie przeszkadza nam w życiu codziennym. Nigdy nie ma bowiem gwarancji, czy guzek rzeczywiście jest jedynie niegroźną zmianą. Po odpowiednią pomoc należy udać się do poradni chirurgicznej lub ortopedy. Diagnostykę przeprowadza się za pomocą badań obrazowych, takich jak ultrasonografia, RTG, a nawet rezonans magnetyczny. Dzięki tak szczegółowym badaniom można potwierdzić lub wykluczyć ewentualny nowotwór.

 

Leczenie ganglionu

Leczenie ganglionu może przebiegać wielotorowo. Często ingerencja chirurgiczna nie jest konieczna. W takiej sytuacji stosuje się farmakoterapię, zwykle z użyciem glikokortykosteroidów, a czasem też leków przeciwzapalnych, najczęściej podawanych wprost do zmiany metodą iniekcyjną. Ważne jest również odciążenie dotkniętej zmianą kończyny. Nie bez znaczenia jest również fizjoterapia. Ćwiczenia z zakresu kinezyterapii są istotne dla ustabilizowania stawu i zwiększenia jego ruchomości. Niekiedy stosuje się również kinesiotaping.

 

Wszystkie te techniki fizjoterapeutyczne stosowane są również jako metody rehabilitacji po zastosowaniu innych form leczenia. Dzieje się tak np. po interwencji chirurgicznej, zalecanej przez lekarzy w trudniejszych przypadkach. Zaleca się ją bowiem dopiero w momencie, gdy inne zastosowane metody zawiodły. Obecnie zamiast metod tradycyjnych zalecana jest artroskopia nadgarstka bądź innego dotkniętego zmianą stawu. Metoda ta jest popularna dzięki możliwie minimalnemu naruszeniu tkanek, co zmniejsza niedogodności związane z zabiegiem i pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz