Fotowoltaika a solary

Fotowoltaika a solary

Choć pojęcia “fotowoltaika” i “solary” często stosowane są zamiennie, odnoszą się do zupełnie różnych rozwiązań. Warto wiedzieć czym się różnią i jakie są ich zalety, aby nie popełniać tego błędu w przyszłości. Faktem jest, że oba wykorzystują odnawialne źródła energii, jakimi są promienie słoneczne. Mają jednak zupełnie odmienne wymagania i możliwości. W dzisiejszych czasach znacznie częściej wybiera się jednak fotowoltaikę. Wyjaśniamy dlaczego.

 

Czym są solary?

Instalacja solarna montowana jest podobnie jak fotowoltaika, na dachu. Służy przede wszystkim do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wspomaga system ogrzewania w domu. Kolektory słoneczne pobierają energię ze słońca i zamieniają ją w ciepło. Odpowiada za to niezamarzająca substancja zwana czynnikiem roboczym. Niewielka instalacja posiadająca 2-3 kolektory jest w stanie pokryć 50% rocznego zapotrzebowania na energię dla rodziny 4-osobowej. 

 

Pamiętajmy jednak, że latem pokrycie to będzie niemal całkowite, wiosną i jesienią prawdopodobnie częściowe (wstępnie podgrzaną wodę trzeba będzie dogrzać kotłem), zaś zimą - niemal zerowe. Mechanizm działania solarów opiera się bowiem w dużej mierze na temperaturze panującej na zewnątrz.

 

Wadami solarów jest to, że instalacje muszą być bardzo duże, aby mogły rzeczywiście spełniać swoją funkcję także zimą. A mimo tego i tak nie zapewnią odpowiedniego pokrycia energii. Na niekorzyść wpływają również wyższe ceny tego rozwiązania.

 

Fotowoltaika - uniwersalne rozwiązanie

Podstawowa różnica wynika z faktu, że w przypadku fotowoltaiki uzyskujemy czystą energię pod postacią prądu elektrycznego. Możemy wykorzystać ją w dowolny sposób - do ogrzewania wody użytkowej, ogrzewania podłogowego lub po prostu ogrzania całego domu i zasilenia znajdujących się w nim sprzętów. Dzięki temu zmniejszamy zużycie tak drogiego w dzisiejszych czasach prądu z sieci, a więc zmniejszamy roczne rachunki za prąd.

 

Panele fotowoltaiczne instaluje się bezpośrednio na dachu lub na gruncie, w taki sposób, aby w optymalny sposób padały na nie promienie słoneczne. Miejsce to musi być niezacienione i dobrze naświetlone, dlatego pod uwagę bierze się kąt nachylenia (20-45 stopni latem), a także okoliczne budynki i drzewa. Fotowoltaika Gdańsk nie tylko dobierze i zamontuje panele, ale również doradzi przy najkorzystniejszym ich ustawianiu.

 

Dzięki fotowoltaice rachunki można ograniczyć niemal do zera. Dodatkowo stajemy się samowystarczalni, niezależni od zewnętrznych dostawców prądu. Zwłaszcza, jeśli jednocześnie zdecydujemy się na magazyn energii, w którym będziemy gromadzić nadwyżkę pozyskaną w słoneczne dni.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz