Certyfikat F-gazy – wszystko, co musisz wiedzieć!

Certyfikat F-gazy – wszystko, co musisz wiedzieć!

 

Aby stać się fachowcem w danej dziedzinie, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie – czyli np. udział w kursach, szkoleniach czy zdobycie potrzebnych certyfikatów. Czym są uprawnienia F-gazy? Kto może je zdobyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

 

Czym są uprawnienia gazowe typu F?

F-gazy to fluorowane gazy cieplarniane, które znajdują zastosowanie w urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych czy pompach ciepła. Gazy te mają w swoim składzie cząsteczki fluoru, który ma niszczący wpływ na warstwę ozonową ziemi. Osoby, które chcą zawodowo zajmować się pracą przy substancjach zubożających warstwę ozonową lub urządzeniach zawierających fluorowane gazy cieplarniane, muszą zdobyć odpowiednie uprawnienia. Można je uzyskać dzięki specjalnemu szkoleniu F-gazy.

 

Dla kogo szkolenie F-gazy?

Osoby pracujące przy instalacjach i urządzeniach z F-gazami muszą posiadać specjalne uprawnienia na F-gazy. Szkolenie F-gazy jest przydatne dla osób, które zajmują się obsługą, eksploatacją, konserwacją, remontem lub montażem:

 

  • Urządzeń chłodniczych;
  • Urządzeń klimatyzacyjnych (w tym również klimatyzacji samochodowych);
  • Pomp ciepła.

 

Kandydat, który chce zapisać się na szkolenie F-gazy musi mieć ukończone 18 lat i brak prawomocnego wyroku skazującego za przestępstwo przeciwko środowisku.

 

Jak wygląda szkolenie F-gazy?

Będąc w temacie uprawnień na F-gazy, warto odpowiedzieć na pytanie, jak przebiega kurs, który pozwala na uzyskanie takich uprawnień. Szkolenia odbywają się w ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju i są podzielone na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Szkolenie na F-gazy jest jednodniowe i trwa 8 godzin, a po jego zakończeniu uczestnik otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne. Podczas zajęć udostępniane są profesjonalnie wyposażone sale szkoleniowe, materiały i pomoce dydaktyczne. Kurs kończy się egzaminem, którego pozytywny wynik umożliwia otrzymanie certyfikatu.

 

Egzamin F-gazy – jak przebiega?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy egzamin F-gazy jest trudny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest on wymagający, jednak dzięki profesjonalnie przeprowadzonemu szkoleniu każdy z nas z łatwością przebrnie przez wszystkie egzaminacyjne pytania. Uczestnicy szkolenia zdają egzamin przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Zdanie egzaminu pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy w zawodzie. Egzamin składa się z:

  • Części teoretycznej – stanowiącej test jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie testu uczestnik ma 90 minut, a do osiągnięcia pozytywnego wyniku konieczne jest wybranie 23 prawidłowych odpowiedzi z 30.
  • Części praktycznej – polega ona na wylosowaniu 5 zadań, które należy przeprowadzić na urządzeniu klimatyzacyjnym lub modelu chłodniczym.

 

Rodzaje certyfikatów na F-gazy

Certyfikat F gazy możemy podzielić na cztery kategorie. Podział ten przedstawia się następująco:

  • Kategoria I i II – obejmują czynności polegające na sprawdzaniu, konserwacji i instalacji urządzeń stacjonarnych. Do tej grupy zaliczamy również odzyskiwanie gazów fluorowanych ze sprzętów stacjonarnych oraz ruchomych.
  • Kategoria III – umożliwia odzyskiwanie fluorowanych gazów cieplarnianych z urządzeń stacjonarnych i ruchomych, sprzętów klimatyzacyjnych i pomp ciepła.
  • Kategoria IV – daje możliwość kontrolowania urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła pod kątem wycieków.

 

Szkolenia F-gazy – dlaczego warto?

Uprawnienia gazowe typu F to świetny sposób na zwiększenie swoich możliwości związanych z poszukiwaniem pracy czy lepszego stanowiska. Podczas szkolenia nauczysz się m.in. montażu i konserwacji urządzeń technicznych. Otrzymasz zaświadczenie ukończenia szkolenia, a po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym będzie możliwe wydanie certyfikatu.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz