Bezpieczny plac zabaw - czy to w ogóle możliwe?

 

Odpowiadając na pytanie w tytule - jak najbardziej. Nawet, gdy mamy do czynienia z najbardziej rozbrykanymi maluchami. Gwarancja bezpieczeństwa na placu zabaw wprawdzie nigdy nie osiągnie 100%, ale umówmy się - 99% przy współudziale czujnego matczynego oka jest jak najbardziej możliwe.

 

Kluczowe jest spełnienie kilku warunków podczas aranżacji takiego miejsca. Najistotniejsze to: wybór odpowiedniego miejsca na plac zabaw dla dzieci, certyfikowane urządzenia, dobrze dobrana nawierzchnia oraz funkcjonalna mała architektura. 

 

Lokalizacja placu zabaw

Place zabaw nie powinny być położone w miejscach potencjalnie niebezpiecznych, np. w sąsiedztwie wysypisk śmieci, ruchliwych dróg czy torów kolejowych, zwłaszcza jeśli nie przewidujemy ich ogradzania. Istnieją również szczegółowe przepisy dotyczące lokalizowania dziecięcych miejsc rekreacji w przestrzeni miejskiej. Zawarto je przede wszystkim w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

 

Przykładowo, w § 40 wzmiankowanego rozporządzenia znajdziemy informację, że odległość placu zabaw dla dzieci powinna wynosić przynajmniej 10 m od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, a także od miejsc gromadzenia odpadów. W § 19 zawarto natomiast szczegóły dotyczące wymaganej odległości placów zabaw od parkingów i miejsc postojowych. 

 

Plac zabaw - metalowy czy drewniany?

Praktycznie każdy producent placów zabaw dla dzieci ma w ofercie wyposażenie w wariancie metalowym i drewnianym. Które z nich jest bezpieczniejsze? Nie ma reguły. Tym, na co należy zwracać uwagę, jest jakość wykonania poszczególnych urządzeń oraz to, czy mają one odpowiednie certyfikaty. 

 

Zdecydowanie warto postawić na plac zabaw z atestem, nawet jeśli kupujemy wyposażenie tylko do przydomowego ogródka, gdzie nie ma obowiązku instalowania wyłącznie certyfikowanych sprzętów. Po prostu znacząco zwiększa to poziom bezpieczeństwa i wygody dzieci podczas zabawy.  

 

Nawierzchnia na placu zabaw

Podłoże placu zabaw nie jest obojętne dla bezpieczeństwa. To, z czego będzie wykonana nawierzchnia na publicznym obiekcie, uzależnione jest nie tylko od preferencji inwestora, ale przede wszystkim od wymogów prawnych. Urządzenia o dużej wysokości swobodnego upadku muszą mieć dobraną nawierzchnię bezpieczną odpowiedniej grubości, aby zapewnić skuteczną amortyzację. 

 

Plac zabaw z ogrodzeniem czy bez?

Konieczność budowy płotu wokół placu zabaw nie wynika z przepisów prawa, ale po prostu ze zdrowego rozsądku. Ogrodzenie w sposób znaczący zwiększa poziom bezpieczeństwa, zapobiegając np. wybiegnięciu dziecka na ulicę oraz ograniczając dostęp zwierząt mogących roznosić choroby. 

 

Trochę cienia na upalne dni

Zgodnie z przepisami przywołanego wcześniej rozporządzenia Ministra Infrastruktury place zabaw dla dzieci muszą mieć odpowiedni poziom nasłonecznienia. Ma ono wynosić co najmniej 4 godziny dziennie lub 2 godziny dziennie, jeśli mamy do czynienia z zabudową śródmiejską.

 

Warto jednak również zadbać o to, by było na nich trochę cienia. W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z falami intensywnych upałów. Nawet jeśli dziecko wychodzi na plac zabaw tylko w godzinach porannych czy popołudniowych, to i tak może mieć styczność z wysokim stopniem nasłonecznienia. Mocno rozgrzane elementy wyposażenia, zwłaszcza te metalowe, mogą stać się nawet przyczyną oparzeń, a już na pewno nie zapewniają maluchowi komfortu w czasie zabawy.  

 

-

 

Piaskownica na plac zabaw - otwarta czy zamykana? Za i przeciw

Producent placów zabaw dla dzieci może oferować piaskownice z pokrywą lub bez. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań.  

 

Piaskownica otwarta

Na korzyść tego rozwiązania może przemawiać nieco niższa cena niż w przypadku piaskownic zamykanych. Tutaj chyba jednak zalety się kończą. Wystarczy kilka godzin deszczu i piasek w piaskownicy otwartej będzie wymagał długiego schnięcia. Koty wychodzące oraz inne zwierzęta dziko żyjące mogą ją też potraktować jako toaletę, a trudno sobie wyobrazić bezpieczny plac zabaw, na którym panują niehigieniczne warunki. 

 

Piaskownica zamknięta

To bardziej funkcjonalne rozwiązanie niż piaskownica otwarta. Pokrywa dobrze zabezpiecza piasek przed zamoczeniem, rozwiewaniem przez wiatr oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami, w tym potencjalnie groźnymi odchodami zwierząt. Warto ją również zamknąć w bardzo słoneczny dzień, aby zapobiec nadmiernemu nagrzaniu się piasku. 

 

Piaskownica zamykana na plac zabaw może występować w różnych wariantach, np. z możliwością tylko częściowego otwarcia lub z zadaszeniem. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są również siedziska dla dzieci, które rozkładają się w momencie otwarcia pokrywy. 

 

Czujne oko rodzica

Niezależnie, jak bardzo postara się inwestor, bezpieczeństwo na placu zabaw nigdy nie stanie się pełne bez czujnego oka rodzica. Oczywiście, zakres tej kontroli będzie się różnił w zależności od wieku, stopnia samodzielności i indywidualnego przebiegu rozwoju naszej pociechy. Zasadniczo, najmłodszych dzieci nie spuszczajmy z oka ani na moment, starszym możemy pozwolić na nieco więcej, ale nadal powinniśmy być w pobliżu. 

 

Podsumowanie

Odpowiednio zaprojektowane place zabaw pomagają dbać o bezpieczeństwo naszych dzieci. Najważniejsze są czynniki, takie jak lokalizacja, atestowane wyposażenie, nawierzchnia amortyzująca upadki, obecność ogrodzenia, właściwy poziom nasłonecznienia oraz dobór zabawek pozwalających zachować higienę.  

 

Bezpieczne miejsca rekreacji pomaga budować producent placów zabaw dla dzieci Active Line. W ofercie znajdziesz szeroką gamę certyfikowanych urządzeń zabawowych najwyższej jakości, w tym piaskownice zamykane. Artykuł powstał w konsultacji z właścicielem firmy, Marcinem Taczalskim.   

 

Materiał zewnętrzny

 

 

Dodaj komentarz