Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach jest jedyną w mieście szkołą, która została nagrodzona w konkursie „Pracownie Kompetencji Cyfrowych” i otrzyma mobilną pracownię komputerową.
Do podlaskich szkół trafi 60 mobilnych pracowni komputerowych. W minionym tygodniu podczas konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz z udziałem samorządowców poinformował o wynikach konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” dla województwa podlaskiego.
- Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie i zaangażowanie uczniów i nauczycieli zwiększyliśmy pulę nagród - zamiast planowanych 500 mobilnych pracowni komputerowych, do szkół trafi ich ponad 800, w tym dokładnie 60 do województwa podlaskiego. Uczniowie będą na co dzień korzystać z tego pozyskanego sprzętu, kształtując swoje kompetencje cyfrowe. To z pewnością pomoże im na rynku pracy, a szczególnie w zawodach przyszłości, które będą dominować – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, poseł na Sejm RP z województwa podlaskiego.
Konkurs, w którym mogły brać udział wszystkie szkoły w Polsce, został ogłoszony na początku czerwca. Uczestnicy mogli startować w 3 kategoriach wiekowych, a dla każdej z nich przygotowano inne zadanie. Wspólnym motywem było zrealizowanie wskazanego kursu e-learningowego dotyczącego bezpieczeństwa w sieci przez jak największą liczbę uczniów, a następnie przygotowanie pracy w oparciu o zdobytą wiedzę. Drużyny rywalizowały o mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły. Każda z nich ich jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.
Jedyną szkołą z Suwałk, która zgłosiła się do konkursu i znalazła się w gronie zwycięzców został Zespół Szkół Technicznych. Istotną rolę w tworzeniu projektu odegrała uczennica z klasy 4 TG – Danuta Bogdanowicz, która jest autorką grafiki, wchodzącej w skład zgłoszenia placówki do konkursu. Jej praca i pomysłowość z pewnością przyczyniły się do wyróżnienia „Zetki” spośród innych szkół. Drugim ważnym elementem pracy zespołu było zorganizowanie kursu „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”. Za organizację i przeprowadzenie konkursu na etapie szkolnym odpowiadali nauczyciele: Tomasz Deresz i Marta Spudzis.
Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” został współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK.