Chcą zatrzymać wyludnianie się regionu 

Konferencja komitetu wyborczego Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni

 

Zatrzymanie wyludniania się regionu, uchwała antysmogowa, czy finansowanie Parków Krajobrazowych to tematy poruszone w czwartek (14.03) podczas konferencji prasowej w Suwałkach przedstawiciele komitetu wyborczego Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni. 

 

Konferencja prasowa komitetu wyborczego Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni odbyła się w czwartek (14.03) w Suwałkach. Z mediami spotkali się m.in. Maciej Żywno, wicemarszałka Senatu RP, posłanka Barbara Okuła, kandydat na prezydenta Suwałk Karol Korneluk oraz kandydaci komitetu w wyborach samorządowych. 

- Polska 2050 jest formacją współpracy. Nasi kandydaci nie idą przeciwko komuś lub przeciwko czemuś. Idą za mieszkańcami, za ich potrzebami, za potrzebą rozwiązywania określonych problemów, szukając takich rozwiązań, które będą dla naszych mieszkańców najlepsze.  Czas, aby miasto zaczęło współpracować z powiatem, aby nasi radni miejscy i powiatowi, zaczęli realizować różne przedsięwzięcia wspólnie. Suwałki i powiat suwalski mają szereg rzeczy, które się przenikają. Zarówno mieszkańcy mieszkający w powiecie, a pracujący w mieście, czy też przedsięwzięcia turystyczne i te związane z rozwojem przedsiębiorczości. Nasi radni są gwarantem, że w tych wszystkich wspólnych pomysłach tego nie odpuszczą. Dzisiaj chcemy mieszkańców Suwałk i powiatu suwalskiego serdecznie zachęcić do głosowania na kandydatów Polski 2050, bo są tymi na których warto dać swój głos. To są kandydaci, którzy będą musieli udowodnić mieszkańcom, że warci są tego głosu - mówił na wstępie Maciej Żywno.

Głównym tematem spotkania była kwestia wyludniania się regionu. Jak mówił kandydat do Sejmiku Województwa Podlaskiego Oktawian Pierożyński, w ostatnich 20. latach z regionu województwa podlaskiego wyjechało ponad 60 tysięcy osób. Z danych GUS wynika, że trend ten nie tylko się utrzymuje, ale nawet przyspiesza. 

- Jeżeli nie zaczniemy jak najszybciej wprowadzać zmian, to w niecałe cztery dekady, liczba młodzieży i osób w wieku produkcyjnym w regionie spadnie aż o jedną trzecią. Przy czym osób po 60. roku życia drastycznie wzrośnie. Wszyscy oczywiście wiemy, że tego trendu nie możemy zatrzymać ani odwrócić z dnia na dzień. Jest to długi proces, ale myślę, że zmiany trzeba zaczynać jak najszybciej. Możemy zacząć od wsparcia przedsiębiorczości, czyli małych i tych potencjalnych przedsiębiorców, którzy w przyszłości mogą tu tworzyć miejsca pracy. Możemy to zrobić poprzez tworzenie sieci wsparcia jak lokalne biznesowe stowarzyszenia, czy inkubatory biznesowe. Potrzebują oni też wsparcia z takiej zwykłej strony administracyjnej. Myślę, że ważne jest też promowanie pracy zdalnej w regionie, żeby sprowadzić tych ludzi, którzy pracują zdalnie, a są podwykonawcami wielkich firm i żeby tutaj płacili podatki. Chciałbym też powiedzieć o promowaniu atrakcyjności turystycznej regionu. Na razie jest to trudne ze względu na sytuację Przesmyku Suwalskiego, ale myślę, że możemy skupić się na promowaniu naszego regionu za granicą, ponieważ z tego co zauważyłem, nie ma u nas zbyt wielu turystów zagranicznych. 

Następnie głos zabrał suwalski radny Wojciech Pająk, kandydujący do Sejmiku Województwa Podlaskiego. Przedstawił on trzy jego zdaniem ważne rzeczy, które pilnie należy załatwić w sejmiku. Poczynając od kolei i pociągów poprzez czyste powietrze w regionie i uchwałę antysmogową, po finansowanie Parków Krajobrazowych. 

- Kolej teoretycznie nas łączy w regionie, a w praktyce suwalczanin nie może wrócić do Suwałk z Białegostoku wieczorem, bo pociągu już nie ma. Pociągi regionalne są finansowane z budżetu województwa. Wiemy o tym, bo ostatnio z naszych podatków zostało nawet uruchomione połączenie do Ostrołęki. Ja będę zabiegał o to, żebyśmy nie byli wykluczani na Suwalszczyźnie jeśli chodzi o komunikację kolejową. Druga sprawa to czyste powietrze w naszym regionie. Mieszkamy w zielonych płucach Polski, a w miastach i miasteczkach nadal mamy smog. Nie uda nam się go zlikwidować tylko poprzez programy jak Czyste Powietrze, ale potrzebne są też do tego uchwały antysmogowe. Taka uchwała nadal w naszym województwie nie istnieje. Trzeci sprawa to adekwatne finansowanie Parków Krajobrazowych, które podlegają marszałkowi. One są wiecznie niedoinwestowane. Za dwa lata będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Mam propozycję, abyśmy przy tej okazji wrócili do dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju turystyki tej ekologicznej właśnie nad Czarną Hańczę, nad Biebrzę i zaczęli poważne dyskusje z poważnymi budżetami.  

5 Komentarzy

Pająk wsadź se tę uchwałę antysmogową w d..... Ludzie biedni, region o jednym z najniższych dochodów na głowę mieszkańca, a Ci wyskakują z uchwałami antysmogowymi, to nie Warszawa lub Śląsk. Skąd brać na pompy ciepła, za chwilę koalicje 13 grudnia zabierze dopłaty do energii i gazu, wprowadźcie jeszcze uchwałą antysmogową to ludzie będą zamarzać w domach bo nie będą mieli czym i za co grzać.

Wiejski suweren

14/03/2024

Najpierw zamknęli lasy teraz będzie uchwała antysmogowa i zakaz palenia w piecach drzewem i gazem to jak żyć? Ijesze trzecia droga pobiła chłopów i myśliwych . A te  panienki to od hołowni czy tygryska? Pająk jest wielkim ekologiem niech mówi jak najwięcej a będzie dno i wodorosty

Anonymous

14/03/2024

Jak patrzę na te twarze różnych partii, stojące z plakatami to włącza mi się jakieś współczucie. Za żadne pieniądze bym tego nie zrobił. 

na wyludnianie regionu jest jeden sposób. Niech te panienki zaczną rodzić dzieci, zamiast łykać pigułki dzień po, albo udawać że robią kariery. 

Dodaj komentarz