79. rocznica rozstrzelania przez gestapo 12 Polaków w pobliżu wsi Prudziszki

rozstrzelanie przez gestapo grupy 12 mieszkańców powiatu augustowskiego

W czwartek (29.09) w 79. rocznicę rozstrzelania przez gestapo grupy 12 mieszkańców powiatu augustowskiego, przedstawiciele powiatu suwalskiego złożyli pod pomnikiem w Prudziszkach wiązankę kwiatów.

 

W dniu 29 września 1943 r. żandarmi niemieccy i funkcjonariusze gestapo rozstrzelali w lesie Tabory koło wsi Prudziszki 12 Polaków, wśród których byli zarówno żołnierze Armii Krajowej, jak i ludność cywilna, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży. Pierwszy, drewniany krzyż w miejscu rozstrzelania Polaków, postawili okoliczni mieszkańcy tuż po wojnie. W 1957 roku Aleksander Butkiewicz, przedwojenny oficer Wojska Polskiego i więzień niemieckich obozów, zbudował pomnik i metalowy krzyż.

 

Po 62 latach staraniem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku pomnik został odnowiony. W dniu 28 września 2019, w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Suwalszczyznę Niepodległości, dokonano poświęcenia i przywrócenia miejsca pamięci upamiętniającego ofiary terroru niemieckiego. 

 

Wczoraj kwiaty pod pomnikiem w Prudziszkach złożył starosta suwalski Witold Kowalewski wraz z zastępcą Arturem Łuniewskim.

 

Dodaj komentarz